Home » Sport » Soția lui Messi, mesaj emoționant după triumful Argentinei: „Noi știm cât de mult ai suferit atâția ani” FOTO

Soția lui Lionel Messi, mesaj emoționant după triumful Argentinei

Soția lui Lionel Messi a transmis un mesaj emoționant după triumful Argentinei. Iată toate detaliile!

Soția lui Messi, mesaj emoționant după triumful Argentinei

Soția lui Lionel Messi, Antonella Roccuzzo, a scris un mesaj emoționant după victoria Argentinei la Cupa Mondială în fața Franței. Aceasta i-a mulțumit soțului ei pentru că a învățat-o valoarea de a nu renunța niciodată.

Soția lui Messi, Antonella Roccuzzo, a postat o fotografie pe Instagram, cu un mesaj puternic din punct de vedere emoțional:

„Campioni mondiali! Nici nu știu cum să încep, ce mândrie am simțit pentru tine, Leo. Mulțumesc că ne-ai învățat să nu lăsăm niciodată garda jos și să ne luptăm până la final. În sfârșit, ești campion mondial. Noi știm cât de mult ai suferit atâția ani, cât îți doreai să câștigi acest trofeu. Hai, Argentina!”, a transmis Antonela Roccuzzo pe Instagram.

View this post on Instagram

A post shared by Antonela Roccuzzo (@antonelaroccuzzo)

Messi a reușit să-i calce pe urmele lui Maradona

Messi a reușit să-i calce pe urmele lui Maradona care în 1986 a dominat o Cupă Mondială pentru Argentina. El a marcat șapte goluri și a îmbrățișat responsabilitatea de a-și conduce echipa din acele momente întunecate, după o înfrângere șocantă cu 2-1 în fața Arabiei Saudite în faza grupelor.

Jucând în spiritul lui Maradona, Messi și-a îmbinat abilitățile sale orbitoare cu o agresivitate rar întâlnită și a condus Argentina spre titlu, devenind primul om dintr-o singură ediție a Cupei Mondiale care a marcat în faza grupelor și apoi în fiecare rundă a fazei eliminatorii.

Messi a fost într-o formă sclipitoare încă din debutul finalei, aducând Argentina în avantaj din penalty, după ce Angel Di Maria a fost împiedicat, iar mai târziu a jucat un rol într-o mișcare de echipă fluidă care a dus la golul de 2-0 al lui Di Maria, după 36 de minute.

Mbappé, pe de altă parte, a fost anonim până când a izbucnit în viață marcând două goluri într-un interval de 97 de secunde, unul din penalty în minutul 80, iar celălalt din voleu din interiorul suprafeței după un schimb rapid de pase, pentru a duce meciul în prelungiri la 2-2.

Apoi a urmat o nouă dramă, când Lionel Messi a reușit al doilea său gol al serii pentru a aduce Argentina în avantaj de 3-2, dar Mbappe a reușit hat-trick-ul său cu câteva minute înainte de final, ducând întâlnirea la penalty-uri.

Emi Martinez a fost apoi eroul Franței, care a ratat două penaltiuri, oferindu-i lui Gonzalo Montiel ocazia de a înscrie lovitura de pedeapsă câștigătoare și de a duce Argentina la primul său triumf la Cupa Mondială din 1986 încoace.

Acum, mulți se întreabă dacă Messi mai bun decât Maradona.

Messi, prima reacție după câștigarea Cupei Mondiale

Messi nu a întârziat cu o primă reacție după câștigarea Cupei Mondiale. Acesta mulțumește familiei, colegilor din echipa națională de fotbal a Argentinei și tuturor suporterilor care au crezut în visul lui și echipa lor: