Home » Sport » Un puști a doborât recordul lui Michael Phelps! S-a întâmplat după 10 ani!

Un puști a doborât recordul lui Michael Phelps! S-a întâmplat după 10 ani!

Un puști a doborât recordul lui Michael Phelps

S-a întâmplat după 10 ani. Un puști a doborât recordul lui Michael Phelps, la proba de 200 de metri stilul future, în cadrul Campionatului Mondial. Fostul campion olimpic stabilise cel mai bun timp în această probă în urmă cu 10 ani. Înotătorul american terminase cursa în 1:51.51. Acum, Kristof Milak, de doar 19 ani a câștigat cu 1:50.73 minute.

”Nu mă așteptam. Este o onoare extraordinară să dobor recordul mondial deţinut de un om de un aşa calibru. Când m-am întors şi am văzut timpul, nu mi-a venit să cred. Toată presiunea şi încordarea s-au risipit şi m-am bucurat foarte tare”, a spus sportivul din Ungaria.

Kristof Milak este unul dintre cei mai apreciați înotători ai momentului, considerat una dintre marile speranțe. În octombrie, Milak a câştigat trei medalii de aur la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires. Înotătorul participă la Campionatul Mondial de la Gwangju, Coreea de Sud, care va dura până la data de 28 iulie.

Michael Phelps, cel mai titrat înotător din toate timpurile

Americanul a cucerit 28 de medalii în carieră, dintre care 24 sunt de aur. A fost multuplu campion olimpic și mondial la diferite stiluri de natație. Phelps este deținătorul recordului de cele mai multe medalii de aur câștigate la o singură Olimpiadă, cu opt medalii câștigate la JO 2008. Cu acest record, l-a depășit pe Mark Spitz, care deținea recordul de șapte medalii de aur câștigate tot la natație la JO din 1972. În noiembrie 2016, Michael Phelps și-a anunțat retragerea. Înainte de a anunța că nu va mai concura, Phelps declarase la postul NBC, că îl obosesc procedurile birocratice, în ultimul timp fiind supus la numeroase controale antidoping.

Sportivii români la CM de la Gwangju

Robert Glinţă a terminat pe locul 8 în finala mondială de la 100m spate. Românul a încheiat cele două lungimi de bazin în 54,22. Robert Glinţă este unul dintre sportivii calificați la JO de la Tokio.