Redactia.ro

O universitate din Arad va fi închisă din cauza studenților italieni

O universitate din Arad va fi închisă din cauza studenților italieni

O universitate din Arad va fi închisă din cauza studenților italieni. Cursurile Universității Vasile Goldiș din Arad vor fi suspendate din cauza studenților italieni, informează Mediafax.

O universitate din Arad va fi închisă din cauza studenților italieni

Din cauza multor studenți italieni, Facultatea de Medicină și Universitatea Vasile Goldiș din Arad își vor suspenda cursurile.

S-a luat măsura suspendării cursurillor la Facultatea de Medicină și la Universitatea Vasile Goldiș pentru că sunt mulți studenți italieni, care încep semestrul, ghinionul nostru, chiar de mâine ( n.r. luni ). Fiind studenți la medicină, studenți și rezidenți, dânșii fac practică în Spitalul Județean, venind din Italia încercăm să limităm la maximum orice risc din exterior.„, a declarat Constantin Catană, directorul DSP Arad.

Într-un comunicat de presă al Prefecturii Arad, se arată că reprezentanții Universității de Vest Vasile Goldiș va solicita aprobarea Ministerului Educației și Cercetării pentru suspendarea cursurilor pe o perioadă de 14 zile.

Pentru orice situație de urgență a studenților, universitatea recomandă să se apeleze la numărul de telefon Help Desk UVVG 0748988884.

La Spitatul Județean Arad va fi restricționat accesul vizitatorilor

De asemenea, directorul DSP Arad a precizat că accesul vizitatorul la Spitalul Județean va fi restricționat pentru limitarea oricăror riscuri referitoare la gripa sezonieră.

Va fi restricționat accesul aparținătorilor, săptămâna viitoare vor fi ore de vizită clar stabilite, dar foarte reduse„, a declarat Constantin Catană, directorul DSP Arad.

În urma ședinței, s-a stabilit ca cetățenii care se prezintă în toate punctele de trecere a frontierei de pe raza județului Arad din zoele afectate, să completeze un chestionar în care declară pe propria răspundere locația de îmbarcare precum și pe cea de destinație.

Deciziile au fost luate, potrivit unui comunicat al Prefecturii Arad, „‘ținând cont de specificul Aradului ca județ de frontieră, de numărul însemnat de cetățeni italieni care desfășoară diferite activități în județul Arad”.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: