O umbră de tristețe a căzut asupra comunității Penitenciarului Aiud, în urma veștii tragice a trecerii în neființă a unui tânăr agent operativ, Alexandru-Cristian Dreghici, la vârsta de doar 31 de ani. Tânărul agent și-a pierdut viața într-un mod neașteptat și cutremurător, chiar în momentul în care ieșea din tura sa de serviciu.
Tragedia a avut loc într-o zi obișnuită de luni, când Alexandru, membru al structurii de intervenție a penitenciarului, a simțit brusc o stare de rău în fața instituției, imediat după încheierea serviciului. Încercările disperate de resuscitare efectuate de cadrele medicale au fost în zadar, lăsându-i pe toți cei prezenți într-o stare de șoc și durere.
Colegii de muncă îl plâng pe Alexandru Cristian
Cu o experiență de un deceniu în sistemul penitenciar, Alexandru-Cristian Dreghici a lăsat o amprentă profundă în inimile colegilor săi. Un mesaj emoționant postat pe rețelele sociale de către un angajat al Penitenciarului Aiud a dezvăluit impactul tragic al pierderii: „Unul dintre tinerii mei colegi, un tânăr care a crescut sub ochii mei, un tânăr pe care l-am îndrumat şi sfătuit, alături de care am participat la zeci de misiuni, împreună cu care am mâncat la aceeași masă ani de zile, unul dintre copiii mei, a plecat la ceruri! Azi dimineaţă, la ora 7:30, când am ieşit din serviciu, a fost ultimul coleg cu care am dat mâna. Acum, nu mai este! Doamne, cât de crudă poate fi viaţa, uneori! Rămas bun, prieten drag! Dumnezeu să te odihnească în pace! Penitenciarul Aiud şi SASS au pierdut un om de valoare. Noi, cei care am muncit alături de tine, am pierdut un prieten şi un camarad de nădejde.”
Reprezentanții Sindicatului de la Penitenciarul Aiud au transmis, de asemenea, sincere condoleanțe, evidențiind calitățile remarcabile ale colegului lor Dreghici Alexandru-Cristian: „Dragi colegi, vă anunț cu mare tristețe și durere în suflet despre trecerea la cele veșnice, la o vârstă prea tânără, a colegului nostru, Dreghici Alexandru-Cristian, care activa în cadrul grupei SASS, din cadrul Penitenciarul Aiud. Nu există cuvinte care să poată alina durerea și tristețea familiei, rudelor și apropiaților. Noi, colegii lui, împărtășim această mare pierdere, durere și urăm multă putere familiei întru depășirea acestei mari tristeți! Ne-a părăsit un om de mare caracter, un om de mare valoare. Vom păstra pentru totdeauna în memoria noastră bunătatea și înțelepciunea. Un specialist priceput și un om cu o conduită ireproșabilă. Drum lin, în sus spre Cer! Dumnezeu să te odihnească în pace!”
Cauza morții agentului de pentitenciar
Alexandru a fost victima unui infarct miocardic neașteptat, conform rezultatelor autopsiei. Evenimentul tragic a avut loc chiar în fața Penitenciarului, după ce acesta a părăsit locul de muncă.
Tânărul, angajat la Penitenciar s-a simțit rău imediat după ce a ieșit de la serviciu. În ciuda intervenției rapide a colegilor și a transferului de urgență la spital, Alexandru-Cristian a intrat în stop cardiorespirator, iar manevrele de resuscitare s-au dovedit a fi fără succes.
Tânărul agent va rămâne mereu în amintirea celor dragi
Alexandru-Cristian Dreghici va rămâne mereu o amintire vie în sufletele celor care l-au cunoscut și au apreciat calitățile sale umane și profesionale. În aceste momente dificile, comunitatea Penitenciarului Aiud se adună într-un gest de solidaritate și compasiune, rememorând contribuția valoroasă a tânărului agent care și-a dedicat viața serviciului și comunității sale.




















