Home » Sport » Bayern Munchen, a doua Supercupă a Europei! 20.000 de fani în tribune

Bayern Munchen, a doua Supercupă a Europei! 20.000 de fani în tribune

Supercupa Europei, Bayern Munchen, SevillaBayern Munchen,

Bayern Munchen a câștigat Supercupa Europei după ce a învins-o pe Sevilla, scor 1-1, (2-1 d.p). A fost primul meci la care UEFA a permis prezența fanilor în tribune.

Nicio echipă nu are succes în fața celor de la Bayern Munchen. Cei care au deschis scorul au fost spaniolii, în minutul 11 din penalty. Nemții au egalat în minutul 34, prin Goretzka. În repriza a doua Bayern Munchen a marcat de două ori, dar ambele goluri au fost anulate. Rezultatul final a fost decis de Javi Martinez, care a înscris în minutul 104. Bavarezii au luat a doua Supercupă a Europei din istoria clubului.

Vezi această postare pe Instagram

2020 🆂🆄🅿️🅴🆁 🅲🆄🅿️ 🆆🅸🅽🅽🅴🆁🆂! 🏆

O postare distribuită de FC Bayern München (@fcbayern) pe

Martinez, decisiv în meciurile de Supercupă

Javi Martinez, autorul golului victoriei a îmbrăcat aseară ultima dată tricoul celor de la Bayern Munchen. Culmea este că în 2013, tot Martinez a contribuit decisiv la prima Supercupă din istoria lui Bayern. Atunci a înscris golul egalizator, iar nemții au câștigat după loviturile de departajare

„Sunt foarte fericit pentru gol, e un vis că am luat iar trofeul”, a spus spaniolul.

20.000 de fani în tribune

20.000 de suporteri au fost prezenți la Budapesta pe stadion pentru a vedea meciul dintre Bayern Munchen și Sevilla. Aceștia nu au respectat însă nicio normă dintre cele impuse. Suporterii spaniloi s-au distrat în avion, iar nemții s-au înghesuit în tribune la meci. Măstile au cam lipsit, așa că acum din păcate ar putea apărea un adevărat focar de infecție.