Redactia.ro
Home » Știri » Calendar ortodox 2023: Sărbători religioase și zile de post. Când nu se fac nunți

Calendar ortodox 2023: Sărbători religioase și zile de post. Când nu se fac nunți

Calendar ortodox 2023: Sărbători religioase și zile de post. Când nu se fac nunți

Iată tot ce trebuie să știi despre sărbătorile religioase din 2023, despre zilele de post, dar și despre zilele în care nu se organizează nunți!

Calendar ortodox 2023. Zile de post

Zile de post și posturi în 2023:

  • Miercurile si vinerile de peste an, afara de cele cu dezlegare, insemnate cu harti Ajunul Bobotezei ( 5 ianuarie )
  • Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul ( 29 august )
  • Inaltarea Sfintei Cruci ( 14 septembrie )
  • Postul Sfintelor Pasti ( 27 februarie – 15 aprilie )
  • Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( 12 iunie – 28 iunie )
  • Postul Adormirii Maicii Domnului ( 1 august – 14 august )
  • Postul Nasterii Domnului ( 14 noiembrie – 24 decembrie )

Calendar ortodox 2023. Când nu se fac nunți în 2023

Iată când nu se fac nunți în 2023!

  • In toate zilele de post de peste an In zilele Praznicelor imparatesti si in ajunul acestora In saptamana lasatului sec de carne ( 19 februarie – 25 februarie )
  • In Postul Sfintelor Pasti ( 26 februarie – 16 aprilie )
  • In Saptamana Luminata ( 17 aprilie – 23 aprilie )
  • In Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel ( 12 iunie – 28 iunie )
  • In Postul Adormirii Maicii Domnului ( 1 august – 15 august )
  • In postul Nasterii Domnului ( 14 noiembrie – 24 decembrie )
  • In perioada de la Craciun pana la Boboteaza ( 25 decembrie – 6 ianuarie )

Calendar ortodox 2023. Sărbători religioase în fiecare lună

IANUARIE 2023

1 Duminică † –  Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Anul Nou. Tedeum) – Ap. Coloseni II, 8-12Evrei XIII, 17-21II Timotei IV, 5-8Ev. Luca II, 20-2140-52Marcu I, 1-8glas 4, voscr. 7

Predica la Duminica dinaintea Botezului Domnului – Ap. Coloseni II, 8-12Evrei XIII, 17-21II Timotei IV, 5-8Ev. Luca II, 20-2140-52Marcu I, 1-8glas 4, voscr. 7
Duminica nr: 1

2 Luni – Sfantul Serafim de Sarov; Sfantul Silvestru, episcopul Romei
3 Marți – Sfantul Proroc Maleahi; Sfantul Mucenic Gordie
4 Miercuri – Soborul Sfintilor 70 de Apostoli; Cuviosul Teoctist Harti
5 Joi – Ajunul Bobotezei; Sfantul Mucenic Teotempt si Sfanta Mucenita Teona; Cuvioasa Sinclitichia (Post)
6 Vineri † – Boboteaza – Botezul Domnului Harti
7 Sâmbătă † – Soborul Sfantului Ioan Botezatorul
8 Duminică – Sfantul Cuvios Gheorghe Hozevitul; Cuvioasa Domnica – Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 5, voscr. 8

Predica la Duminica dupa Botezul Domnului – Ap. Efeseni IV, 7-13Ev. Matei IV, 12-17glas 5, voscr. 8
Duminica nr: 2

9 Luni – Sfantul Mucenic Polieuct
10 Marți † – Cuviosul Antipa de la Calapodesti; Sfantul Grigorie al Nisei
11 Miercuri † – Cuviosul Teodosie cel Mare, incepatorul vietii de obste Post
12 Joi – Sfanta Mucenita Tatiana
13 Vineri † – Sfintii Mucenici Ermil si Stratonic Post
14 Sâmbătă – Sfanta Nina; Sfintii Parinti ucisi in Sinai si Rait; Odovania Praznicului Botezului Domnului
15 Duminică – Sfantul Cuvios Pavel Tebeul – Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 6, voscr. 9

Duminica celor zece leprosi – Ap. Coloseni III, 4-11Ev. Luca XVII, 12-19glas 6, voscr. 9
Duminica nr: 3

16 Luni – Inchinarea cinstitului lant al Sfantului Apostol Petru
17 Marți † – Sfantul Antonie cel Mare
18 Miercuri † – Sfintii Atanasie si Chiril Post
19 Joi – Sfantul Macarie Egipteanul
20 Vineri † – Sfantul Eftimie cel Mare Post
21 Sâmbătă – Sfantul Maxim Marturisitorul
22 Duminică – Sfantul Apostol Timotei; Sfantul Anastasie Persul – Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10

Duminica lui Zaheu – Ap. I Timotei IV, 9-15Ev. Luca XIX, 1-10glas 7, voscr. 10
Duminica nr: 4

23 Luni – Sfantul Clement de Ancira; Sfantul Paulin de Nolla
24 Marți – Sfanta Xenia
25 Miercuri † – Sfantul Grigorie de Nazianz; Sfantul Bretanion Post
26 Joi † – Sfantul Xenofont, sotia sa, Maria, si fiii lor Arcadie si Ioan; Sfantul Ierarh Iosif cel Milostiv
27 Vineri † – Aducerea moastelor Sfantului Ioan Gura de Aur Post
28 Sâmbătă – Sfantul Efrem Sirul, Paladie si Iacob
29 Duminică – Aducerea moastelor Sfantului Ignatie Teoforul – Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 8, voscr. 11

Duminica femeii cananeence – Ap. II Corinteni VI, 16-18VII, 1Ev. Matei XV, 21-28glas 8, voscr. 11
Duminica nr: 5

30 Luni † – Sfintii Trei Ierarhi
31 Marți – Sfintii Chir si Ioan

FEBRUARIE 2023

1 Marți – Sfantul Mucenic Trifon Post
2 Joi † – Intampinarea Domnului
3 Vineri – Sfantul si Dreptul Simeon si Sfanta Prorocita Ana Post
4 Sâmbătă – Sfantul Isidor Pelusiotul
5 Duminică – Sfanta Mucenita Agata; Inceputul Triodului – Ap. II Timotei III, 10-15Ev. Luca XVIII, 10-14glas 1, voscr. 1

Duminica Vamesului si a Fariseului – Ap. II Timotei III, 10-15Ev. Luca XVIII, 10-14glas 1, voscr. 1
Duminica nr: 1

6 Luni – Sfintii Varsanufie cel Mare; Ioan Profetul, Vucol si Fotie
7 Marți – Sfantul Partenie, episcopul Lampsacului
8 Miercuri – Sfantul Teodor Stratilat; Sfantul Proroc Zaharia Harti
9 Joi – Sfantul Mucenic Nichifor
10 Vineri † – Sfantul Haralambie Harti
11 Sâmbătă – Sfantul Mucenic Vlasie; Sfanta Teodora imparateasa
12 Duminică – Sfantul Meletie, Arhiepiscopul Antiohiei – Ap. I Corinteni VI, 12-20Ev. Luca XV, 11-32glas 2, voscr. 2

Pilda Fiului Risipitor – Ap. I Corinteni VI, 12-20Ev. Luca XV, 11-32glas 2, voscr. 2
Duminica nr: 2

13 Luni – Sfantul Cuvios Martinian; Sfintii Apostoli Acvila si Priscila; Sfantul Ierarh Evloghie
14 Marți – Sfintii Cuviosi Auxentiu, Maron si Avraam
15 Miercuri – Sfantul Apostol Onisim Post
16 Joi – Sfintii Mucenici Pamfil si Valentin
17 Vineri – Sfantul Mucenic Teodor Tiron Post
18 Sâmbătă – Sfantul Leon, Papa al Romei; Sambata mortilor – Mosii de iarna
19 Duminică – Sfintii Apostoli Arhip, Filimon si sotia sa, Apfia – Ap. I Corinteni VIII, 8-13IX, 1-2Ev. Matei XXV, 31-46glas 3, voscr. 3

Duminica Infricosatei Judecati – Ap. I Corinteni VIII, 8-13IX, 1-2Ev. Matei XXV, 31-46glas 3, voscr. 3
Duminica nr: 3

20 Luni – Sfantul Leon, episcopul Cataniei Dezlegare la oua, lapte, branza
21 Marți – Sfantul Eustatie si Sfantul Timotei
22 Miercuri – Aflarea moastelor sfintilor mucenici din Evghenia; Zi aliturgica
23 Joi – Policarp, sfantul nascut in temnita
24 Vineri † – Intaia si a doua aflare a capului Sfantului Proroc Ioan Botezatorul; Zi aliturgica
25 Sâmbătă – Sfantul Tarasie; Sambata Sfintilor Cuviosi
26 Duminică – Sfantul Porfirie – Ap. Romani XIII, 11-14XIV, 1-4Ev. Matei VI, 14-21glas 4, voscr. 4

Duminica Lasatului sec de branza – Ap. Romani XIII, 11-14XIV, 1-4Ev. Matei VI, 14-21glas 4, voscr. 4
Duminica nr: 4

27 Luni – Inceputul Postului Sfintelor Pasti. Zi aliturgica. Canonul Mare; Sfantul Procopie Decapolitul; Sfantul Talaleu
28 Marți † – Sfintii Cuviosi Ioan Casian si Gherman; Sfantul Cuvios Vasile Marturisitorul; Zi aliturgica. Canonul Mare

MARTIE 2023

1 Marți – Sfanta Mucenita Evdochia; Canonul cel Mare Post
2 Joi – Sfantul Teodot, Sfantul Nicolae Planas; Canonul cel Mare
3 Vineri – Sfintii Mucenici Eutropiu, Cleonic si Vasilisc
4 Sâmbătă – Sfantul Gherasim de la Iordan; Sambata Sfantului Teodor Tiron – pomenirea mortilor Dezlegare la ulei si vin
5 Duminică – Sfantul Mucenic Conon din Isauria – Ap. Evrei XI, 24-2632-40Ev. Ioan I, 43-51glas 5, voscr. 5

Duminica Ortodoxiei – prima Duminica din Postul Mare – Ap. Evrei XI, 24-2632-40Ev. Ioan I, 43-51glas 5, voscr. 5
Duminica nr: 1

6 Luni – Sfintii 42 de Mucenici din Amoreea; Aflarea Sfintei Cruci Post
7 Marți – Sfintii Mucenici Episcopi din Cherson; Sfantul Mucenic Efrem, episcopul Tomisului
8 Miercuri – Sfantul Teofilact Marturisitorul, episcopul Nicomidiei
9 Joi † – 40 de mucenici, in Sevastia Armeniei Dezlegare la ulei si vin
10 Vineri – Sfintii Mucenici Codrat, Ciprian, Dionisie, Pavel, Anecton si Crescent Post
11 Sâmbătă – Sfantul Sofronie, patriarhul Ierusalimului; Pomenirea mortilor Dezlegare la ulei si vin
12 Duminică – Sfantul Teofan Marturisitorul; Sfantul Simeon Noul Teolog – Ap. Evrei I, 10-14II, 1-3VII, 26-28VIII, 1-2Ev. Marcu II, 1-12Ioan X, 9-16glas 6, voscr. 6

Duminica Sfantului Grigorie Palama – Ap. Evrei I, 10-14II, 1-3VII, 26-28VIII, 1-2Ev. Marcu II, 1-12Ioan X, 9-16glas 6, voscr. 6
Duminica nr: 2

13 Luni – Aducerea moastelor Sfantului Nichifor, patriarhul Constantinopolului; Sfanta Ipomoni Post
14 Marți – Sfantul Benedict din Nursia
15 Miercuri – Sfantul Mucenic Agapie si cei sapte mucenici
16 Joi – Sfantul Mucenic Sabin Egipteanul
17 Vineri – Sfantul Alexie
18 Sâmbătă – Sfantul Chiril al Ierusalimului; Pomenirea mortilor Dezlegare la ulei si vin
19 Duminică – Sfintii Mucenici Hrisant si Daria – Ap. Evrei IV, 14-16V, 1-6Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 7, voscr. 7

Duminica Sfintei Cruci – Ap. Evrei IV, 14-16V, 1-6Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 7, voscr. 7
Duminica nr: 3

20 Luni – Sfintii mucenici ucisi in Manastirea Sfantul Sava cel Sfintit Post
21 Marți – Sfantul Ierarh Iacob Marturisitorul
22 Miercuri – Sfantul Vasile de Ancira, Sfanta Drosida
23 Joi – Sfantul Mucenic Nicon
24 Vineri – Sfantul Cuvios Zaharia
25 Sâmbătă † – Buna Vestire – dezlegare la peste Dezlegare la peste
26 Duminică – Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil – Ap. Evrei VI, 13-20Efeseni V, 8-19Ev. Marcu IX, 17-32Matei IV, 25V, 1-12glas 8, voscr. 8 Dezlegare la ulei si vin

Predica la Duminica Sfantului Ioan Scararul – Ap. Evrei VI, 13-20Efeseni V, 8-19Ev. Marcu IX, 17-32Matei IV, 25V, 1-12glas 8, voscr. 8
Duminica nr: 4

27 Luni – Sfanta Mucenita Matroana din Tesalonic Post
28 Marți – Sfantul Cuvios Ilarion cel Nou
29 Miercuri – Sfantul Mucenic Marcu, episcopul Aretuselor; Denia Canonului Mare
30 Joi – Sfantul Cuvios Ioan Scararul
31 Vineri – Sfantul Mucenic Ipatie, episcopul Gangrei; Denia Acatistului Bunei Vestiri

APRILIE 2023

1 Sâmbătă – Sfanta Cuvioasa Maria Egipteanca Dezlegare la ulei si vin
2 Duminică – Sfantul Cuvios Tit, facatorul de minuni – Ap. Evrei IX, 11-14Galateni III, 23-29Ev. Marcu X, 32-45Luca VII, 36-50glas 1, voscr. 9

Predica la Duminica Sfintei Maria Egipteanca – Ap. Evrei IX, 11-14Galateni III, 23-29Ev. Marcu X, 32-45Luca VII, 36-50glas 1, voscr. 9
Duminica nr: 1

3 Luni – Sfantul Nichita Marturisitorul Post
4 Marți – Sfantul Iosif, scriitorul de cantari
5 Miercuri – Sfintii Mucenici Agatopod si Teodul
6 Joi † – Sfantul Eutihie, patriarhul Constantinopolului
7 Vineri – Sfantul Mucenic Caliopie
8 Sâmbătă – Pomenirea Sfintilor Apostoli Irodion, Agav si Ruf; Sambata lui Lazar – pomenirea mortilor Dezlegare la ulei si vin
9 Duminică – Sfantul Mucenic Eupsihie; Denie – Ap. Filipeni IV, 4-9Ev. Ioan XII, 1-18 Dezlegare la peste

Predica la Duminica Floriilor – Ap. Filipeni IV, 4-9Ev. Ioan XII, 1-18
Duminica nr: 2

10 Luni – Saptamana Patimilor – Lunea Mare (Denie); Sfintii Mucenici Terentie, African, Maxim si Pompie
11 Marți † – Saptamana Patimilor – Martea Mare (Denie); Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantul Farmutie
12 Miercuri † – Talcuirea Evangheliei din Miercurea Mare (Denie); Sfantul Mucenic Sava de la Buzau
13 Joi – Joia din Saptamana Patimilor (Denia celor 12 Evanghelii); Sfantul Mucenic Artemon Post
14 Vineri † – Vinerea Mare – moartea si ingroparea Domnului (Zi aliturgica. Denia Prohodului Domnului); Sfantul Cuvios Ierarh Pahomie de la Gledin
15 Sâmbătă – Coborarea la iad a Mantuitorului; Sfintii Apostoli Aristarh, Pud si Trofim
16 Duminică † – Sfintele Pasti – Invierea Domnului; Sfintele Mucenite Agapi, Hionia si Irina – Ap. Fapte I, 1-8Ev. Ioan I, 1-17

Predica la Invierea Domnului – Ap. Fapte I, 1-8Ev. Ioan I, 1-17
Duminica nr: 3

17 Luni † – Sfintele Pasti; Darul Invierii; Intrarea Domnului in Ierusalim; Sfantul Simeon, episcopul Persiei; (Denie)
18 Marți † – Sfintele Pasti; Invierea Domnului – sarbatoarea luminii si a bucuriei; Sfantul Cuvios loan, ucenicul Sfantului Grigorie Decapolitul
19 Miercuri – Sfantul Cuvios loan Paleolavritul Harti
20 Joi † – Sfantul Teotim, Episcopul Tomisului
21 Vineri † – Izvorul Tamaduirii; Sfantul Mucenic Ianuarie Harti
22 Sâmbătă – Sfantul Cuvios Teodor Sicheotul
23 Duminică † – Sfantul Mucenic Gheorghe – Ap. Fapte XII, 1-11Fapte V, 12-20Ev. Ioan XV, 17-27XVI, 1-2Ioan XX, 19-31glas 1, voscr. 1

Apostolul Toma a fost necredincios? – Ap. Fapte XII, 1-11Fapte V, 12-20Ev. Ioan XV, 17-27XVI, 1-2Ioan XX, 19-31glas 1, voscr. 1
Duminica nr: 4

24 Luni † – Invierea Domnului – Sfintele Pasti; Sfintii Ierarhi Marturisitori Ilie Iorest, Sava Brancovici si Iosif din Maramures; Sfintii Mucenici Pasicrat si Valentin de la Durostorum
25 Marți † – Sfantul Cuvios Vasile de la Poiana Marului; Sfantul Evanghelist Marcu
26 Miercuri † – Sfantul Mucenic Vasile, Episcopul Amasiei; Sfintii Mucenici Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis Dezlegare la peste
27 Joi – Sfantul Apostol Simeon, ruda Domnului
28 Vineri † – Sfintii Apostoli Iason si Sosipatru Dezlegare la peste
29 Sâmbătă – Sfintii Noua Mucenici din Cizic
30 Duminică – Sfantul Apostol Iacov – Ap. Fapte VI, 1-7Ev. Marcu XV, 43-47XVI, 1-8glas 2, voscr. 3

Femeile Mironosite – Ap. Fapte VI, 1-7Ev. Marcu XV, 43-47XVI, 1-8glas 2, voscr. 3
Duminica nr: 5

MAI 2023

1 Luni –  Sfantul Proroc Ieremia
2 Marți † – Aducerea moastelor Sfantului Atanasie cel Mare; Sfantul Atanasie al III-lea, Patriarhul Constantinopolului
3 Miercuri † – Sfantul Irodion de la Lainici, Sfintii Mucenici Timotei si Mavra Dezlegare la peste
4 Joi – Sfanta Mucenita Pelaghia
5 Vineri – Sfanta Irina Dezlegare la peste
6 Sâmbătă – Sfantul si Dreptul Iov
7 Duminică – Aratarea semnului Sfintei Cruci pe cer la Ierusalim – Ap. Fapte IX, 32-42Ev. Ioan V, 1-15glas 3, voscr. 4

Predica la Duminica Slabanogului – Ap. Fapte IX, 32-42Ev. Ioan V, 1-15glas 3, voscr. 4
Duminica nr: 1

8 Luni † – Sfantul Apostol si Evanghelist loan
9 Marți – Sfantul Proroc Isaia; Aducerea moastelor Sfantului Ierarh Nicolae la Bari
10 Miercuri – Sfantul Simon Zilotul Dezlegare la peste
11 Joi – Sfantul Mucenic Mochie; Sfintii Metodie si Chiril, luminatorii slavilor
12 Vineri † – Sfantul Ioan Valahul Dezlegare la peste
13 Sâmbătă – Sfanta Mucenita Glicheria
14 Duminică – Sfantul Mucenic Isidor – Ap. Fapte XI, 19-30Ev. Ioan IV, 5-42glas 4, voscr. 7

Predica la Duminica Samarinencii – Ap. Fapte XI, 19-30Ev. Ioan IV, 5-42glas 4, voscr. 7
Duminica nr: 2

15 Luni † – Sfantul Pahomie cel Mare; Sfantul Ierarh Iacob Putneanul, mitropolitul Moldovei
16 Marți † – Sfantul Cuvios Teodor cel Sfintit; Sfintii Cuviosi Sila, Paisie si Natan de la Sihastria Putnei
17 Miercuri – Sfantul Apostol Andronic Dezlegare la peste
18 Joi – Sfantul Mucenic Teodot
19 Vineri – Sfantul Mucenic Patrichie, episcopul Prusei Dezlegare la peste
20 Sâmbătă – Sfanta Lidia; Sfantul Mucenic Talaleu
21 Duminică † – Sfintii Imparati Constantin si Elena – Ap. Fapte XXVI, 112-20Fapte XVI, 16-34Ev. Ioan X, 1-9Ioan IX, 1-38glas 5, voscr. 8

Vindecarea orbului din nastere – Ap. Fapte XXVI, 112-20Fapte XVI, 16-34Ev. Ioan X, 1-9Ioan IX, 1-38glas 5, voscr. 8
Duminica nr: 3

22 Luni – Sfantul Mucenic Vasilisc
23 Marți – Sfantul Cuvios Mihail Marturisitorul, episcopul Sinadei
24 Miercuri – Sfantul Cuvios Simeon Dezlegare la peste
25 Joi † – Inaltarea Domnului – Ziua Eroilor; A treia aflare a Capului Sfantului Ioan Botezatorul
26 Vineri – Sfantul Apostol Carp, unul din cei 70 de apostoli Dezlegare la peste
27 Sâmbătă – Sfantul Ioan Rusul
28 Duminică – Sfantul Nichita Marturisitorul, Episcopul Calcedonului – Ap. Fapte XX, 16-1828-36Ev. Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 10

Predica la Duminica Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic – Ap. Fapte XX, 16-1828-36Ev. Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 10
Duminica nr: 4

29 Luni – Sfanta Mucenita Teodosia din Tir
30 Marți – Sfantul Cuvios Isaachie Marturisitorul
31 Miercuri – Sfantul Apostol Ermie Dezlegare la peste

IUNIE 2023

1 Joi – Sfantul Iustin Martirul si Filosoful
2 Vineri † – Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava Dezlegare la peste
3 Sâmbătă – Sfintii Mucenici Luchilian, Ipatie, Paul, Dionisie si Claudie; Sambata mortilor – Mosii de vara
4 Duminică † – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile; Sfintii Zotic, Atal, Camasis si Filip de la Niculitel – Ap. Fapte II, 1-11Ev. Ioan VII, 37-53VIII, 12

Predica la Duminica Rusaliilor – Ap. Fapte II, 1-11Ev. Ioan VII, 37-53VIII, 12
Duminica nr: 1

5 Luni † – Lunea Sfantului Duh; Sfantul Mucenic Dorotei, episcopul Tirului
6 Marți – Sfantul Ilarion cel Nou
7 Miercuri – Sfantul Teodot, episcopul Ancirei Harti
8 Joi † – Aducerea moastelor Sfantului Teodor Stratilat
9 Vineri – Sfantul Chiril al Alexandriei Harti
10 Sâmbătă – Sfantul Mucenic Timotei, episcopul Prusei
11 Duminică – Sfantul Apostol Vartolomeu; Sfantul Luca al Crimeii; Lasatul secului pentru Postul Sfintilor Petru si Pavel – Ap. Evrei XI, 33-40XII, 1-2Ev. Matei X, 32-3537-38XIX, 27-30glas 8, voscr. 1

Duminica Tuturor Sfintilor – Ap. Evrei XI, 33-40XII, 1-2Ev. Matei X, 32-3537-38XIX, 27-30glas 8, voscr. 1
Duminica nr: 2

12 Luni – Inceputul Postului Sfintilor Petru si Pavel; Sfantul Cuvios Onufrie cel Mare Post
13 Marți – Sfanta Mucenica Achilina Dezlegare la ulei si vin
14 Miercuri – Sfantul Proroc Elisei Post
15 Joi † – Sfantul Proroc Amos Dezlegare la ulei si vin
16 Vineri – Sfantul Tihon Post
17 Sâmbătă – Sfintii Mucenici Manuil, Savel si Ismail Dezlegare la peste
18 Duminică – Sfintii Mucenici Leontie, Ipatie si Teodul – Ap. Romani II, 10-16Ev. Matei IV, 18-23glas 1, voscr. 2

Duminica Sfintilor Romani, a doua dupa Rusalii – Ap. Romani II, 10-16Ev. Matei IV, 18-23glas 1, voscr. 2
Duminica nr: 3

19 Luni – Sfantul Apostol Iuda Dezlegare la peste
20 Marți – Sfantul Mucenic Metodie, Episcopul Patarelor Dezlegare la ulei si vin
21 Miercuri – Sfantul Mucenic Iulian din Cilicia Post
22 Joi † – Sfantul Grigorie Dascalul, Sfantul Mucenic Eusebie Dezlegare la ulei si vin
23 Vineri – Sfanta Mucenita Agripina Post
24 Sâmbătă † – Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul Dezlegare la peste
25 Duminică – Sfanta Mucenita Fevronia – Ap. Romani V, 1-10Ev. Matei VI, 22-23glas 2, voscr. 3

Predica la Duminica a treia dupa Rusalii – Despre grijile vietii – Ap. Romani V, 1-10Ev. Matei VI, 22-23glas 2, voscr. 3
Duminica nr: 4

26 Luni – Sfantul Cuvios David din Tesalonic Post
27 Marți – Sfantul Cuvios Samson, primitorul de straini Dezlegare la ulei si vin
28 Miercuri – Aflarea moastelor Sfintilor Mucenici Chir si Ioan Post
29 Joi † – Sfintii Apostoli Petru si Pavel
30 Vineri † – Soborul celor 12 Apostoli; Sfantul Ierarh Ghelasie de la Ramet Dezlegare la peste

IULIE 2023

1 Sâmbătă † – Sfantul Leontie de la Radauti; Sfintii Cosma si Damian, doctorii fara de arginti
2 Duminică † – Sfantul Voievod Stefan cel Mare – Ap. Romani VI, 18-23Ev. Matei VIII, 5-13Ioan XVII, 1-13glas 3, voscr. 4

Vindecarea slugii sutasului – Sfantul Ioan Gura de Aur – Ap. Romani VI, 18-23Ev. Matei VIII, 5-13Ioan XVII, 1-13glas 3, voscr. 4
Duminica nr: 1

3 Luni – Sfantul Mucenic Iachint
4 Marți – Sfantul Andrei Criteanul
5 Miercuri † – Sfantul Atanasie de la Aton Post
6 Joi – Sfantul Sisoe cel Mare
7 Vineri † – Sfanta Mucenita Chiriachi Post
8 Sâmbătă † – Sfintii Epictet si Astion
9 Duminică † – Sfantul Pangratie; Cinstirea Icoanei Maicii Domnului de la Manastirea Neamt – Ap. Romani X, 1-10Ev. Matei VIII, 28-34IX, 1glas 4, voscr. 5

Vindecarea celor doi demonizati din tinutul Gadarei – Ap. Romani X, 1-10Ev. Matei VIII, 28-34IX, 1glas 4, voscr. 5
Duminica nr: 2

10 Luni – Sfintii 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei
11 Marți – Sfanta Eufimia
12 Miercuri † – Cinstirea icoanei Maicii Domnului Prodromita; Sfanta Veronica; Sfantul Paisie Aghioritul; Sfintii Mucenici Proclu si Ilarie Post
13 Joi – Soborul Sfantului Arhanghel Gavriil
14 Vineri – Sfantul Nicodim Aghioritul
15 Sâmbătă – Sfintii Chiric si Iulita
16 Duminică – Sfantul Atinoghen – Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6

Vindecarea slabanogului din Capernaum – Ap. Romani XII, 6-14Ev. Matei IX, 1-8glas 5, voscr. 6
Duminica nr: 3

17 Luni – Sfanta Marina
18 Marți † – Sfantul Emilian de la Durostor; Sfantul Cuvios Pamvo
19 Miercuri – Sfanta Macrina Post
20 Joi † – Sfantul Ilie
21 Vineri † – Sfantul Proroc Iezechiel; Cuviosii Rafael si Partenie de la Agapia Post
22 Sâmbătă – Sfanta Maria Magdalena
23 Duminică – Aducerea moastelor Sfantului Foca – Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7

Vindecarea a doi orbi si un mut in Capernaum – Ap. Romani XV, 1-7Ev. Ioan IX, 27-35Ioan XVII, 1-13glas 6, voscr. 7
Duminica nr: 4

24 Luni – Sfanta Hristina
25 Marți – Adormirea Sfintei Ana
26 Miercuri † – Sfantul Ermolae; Cuviosul Ioanichie cel Nou de la Muscel Post
27 Joi † – Sfantul Mucenic Pantelimon
28 Vineri – Sfintii Prohor, Nicanor, Timon si Parmena Post
29 Sâmbătă – Sfantul Mucenic Calinic
30 Duminică – Sfantul Valentin; Sfintii Apostoli Sila, Silvan, Crescent, Epenetos si Andronic – Ap. I Corinteni I, 10-17Ev. Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8

Predica la Duminica a VIII-a dupa Rusalii – Ap. I Corinteni I, 10-17Ev. Matei XIV, 14-22glas 7, voscr. 8
Duminica nr: 5

31 Luni – Sfantul Evdochim; Lasata secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului

AUGUST 2023

1 Marți – Inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului; Scoaterea Sfintei Cruci Dezlegare la ulei si vin
2 Miercuri – Aducerea moastelor Sfantului Arhidiacon Stefan Post
3 Joi – Sfintii Isachie, Dalmat si Faust
4 Vineri – Sfintii sapte tineri din Efes
5 Sâmbătă † – Sfantul Ioan Iacob Hozevitul Dezlegare la ulei si vin
6 Duminică † – Schimbarea la Fata a Domnului (dezlegare la peste) – Ap. II Petru I, 10-17I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XVII, 1-9Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9 Dezlegare la peste

Umblarea pe mare – potolirea furtunii – Ap. II Petru I, 10-17I Corinteni III, 9-17Ev. Matei XVII, 1-9Matei XIV, 22-34glas 8, voscr. 9
Duminica nr: 1

7 Luni † – Sfanta Teodora de la Sihla Post
8 Marți – Sfantul Emilian Marturisitorul, episcopul Cizicului; Sfantul Ierarh Miron
9 Miercuri – Sfantul Apostol Matia
10 Joi – Sfantul Lavrentie
11 Vineri † – Sfantul Nifon, patriarhul Constantinopolului
12 Sâmbătă – Sfintii Mucenici Fotie si Anichit Dezlegare la ulei si vin
13 Duminică – Sfantul Tihon de Zadonsk – Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10

Vindecarea lunaticului – Ap. I Corinteni IV, 9-16Ev. Matei XVII, 14-23glas 1, voscr. 10
Duminica nr: 2

14 Luni – Sfantul Proroc Miheia Post
15 Marți † – Adormirea Maicii Domnului
16 Miercuri † – Sfintii Martiri Brancoveni Post
17 Joi † – Sfantul Mucenic Miron; Sfantul Gheorghe Pelerinul
18 Vineri – Sfantul Ioan de Rila – ocrotitorul Bulgariei Post
19 Sâmbătă – Sfantul Andrei Stratilat
20 Duminică – Sfantul Proroc Samuel – Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11

Pilda datornicului nemilostiv – Predica la Duminica a XI-a dupa Rusalii – Ap. I Corinteni IX, 2-12Ev. Matei XVIII, 23-35glas 2, voscr. 11
Duminica nr: 3

21 Luni – Sfantul Apostol Tadeu; Sfintii Mucenici Donat, Romul, Silvan si Venust
22 Marți – Sfantul Mucenic Agatonic
23 Miercuri † – Sfantul Mucenic Lup Post
24 Joi – Sfantul Mucenic Eutihie
25 Vineri – Aducerea moastelor Sfantului Apostol Bartolomeu Post
26 Sâmbătă – Sfintii Adrian si Natalia
27 Duminică – Sfantul Fanurie – Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1

Tanarul bogat – Ap. I Corinteni XV, 1-11Ev. Matei XIX, 16-26glas 3, voscr. 1
Duminica nr: 4

28 Luni – Sfantul Moise Etiopianul
29 Marți † – Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul
30 Miercuri † – Sfantul Ierarh Varlaam; Cuviosul Ioan de la Rasca si Secu; Sfantul Alexandru Post
31 Joi – Punerea in racla a braului Maicii Domnului

SEPTEMBRIE 2023

1 Vineri † – Sfantul Dionisie Exiguul; Inceputul anului bisericesc Post
2 Sâmbătă – Sfantul Mucenic Mamant
3 Duminică † – Sfantul Mucenic Antim; Sfintii Cuviosi Neofit si Meletie de la Manastirea Stanisoara – Ap. I Corinteni XVI, 13-24Ev. Matei XXI, 33-44glas 4, voscr. 2

Pilda lucratorilor viei – Ap. I Corinteni XVI, 13-24Ev. Matei XXI, 33-44glas 4, voscr. 2
Duminica nr: 1

4 Luni – Sfantul Mucenic Vavila; Sfantul Proroc Moise
5 Marți – Sfantul Proroc Zaharia
6 Miercuri – Pomenirea minunii Sfantului Arhanghel Mihail in Colose Post
7 Joi † – Sfantul Mucenic Sozont; Cuviosii Simeon si Amfilohie de la Pangarati
8 Vineri † – Nasterea Maicii Domnului Dezlegare la peste
9 Sâmbătă † – Sfintii Ioachim si Ana
10 Duminică – Sfintele Mucenite Minodora, Mitrodora si Nimfodora – Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Ioan III, 13-17glas 5, voscr. 3

Predica la duminica dinaintea Inaltarii Sfintei Cruci – Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Ioan III, 13-17glas 5, voscr. 3
Duminica nr: 2

11 Luni – Sfanta Teodora din Alexandria; Sfantul Eufrosin bucatarul
12 Marți – Sfantul Mucenic Autonom
13 Miercuri † – Sfantul Ioan de la Prislop; Tarnosirea Bisericii Invierii din Ierusalim Post
14 Joi † – Inaltarea Sfintei Cruci
15 Vineri † – Sfantul Ierarh Iosif cel Nou de la Partos Post
16 Sâmbătă – Sfanta Mucenita Eufimia
17 Duminică † – Sfanta Mucenita Sofia si fiicele sale, Pistis, Elpis si Agapis – Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 6, voscr. 4

Predica la Duminica dupa Inaltarea Sfintei Cruci – Ap. Galateni II, 16-20Ev. Marcu VIII, 34-38IX, 1glas 6, voscr. 4
Duminica nr: 3

18 Luni – Sfantul Eumenie, episcopul Gortinei
19 Marți – Sfintii Mucenici Trofim, Savatie si Dorimedont
20 Miercuri – Sfantul Eustatie si sotia sa, Teopista, cu cei doi fii: Agapie si Teopist Post
21 Joi – Sfantul Proroc Iona; Sfantul Apostol Codrat
22 Vineri † – Sfantul Teodosie de la Brazi Post
23 Sâmbătă – Zamislirea Sfantului Ioan Botezatorul
24 Duminică – Sfanta Mucenita Tecla; Sfantul Siluan Athonitul – Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 7, voscr. 5

Pescuirea minunata – Ap. II Corinteni IX, 6-11Ev. Luca V, 1-11glas 7, voscr. 5
Duminica nr: 4

25 Luni – Sfanta Cuvioasa Eufrosina; Sfantul Serghie de Radonej
26 Marți † – Sfantul Domnitor Neagoe Basarab; Sfantul Ioan Evanghelistul
27 Miercuri † – Sfantul Antim Ivireanul Post
28 Joi † – Sfantul Cuvios Hariton Marturisitorul
29 Vineri – Sfantul Chiriac Sihastrul Post
30 Sâmbătă – Sfantul Grigorie Luminatorul

OCTOMBRIE 2023

1 Duminică † – Acoperamantul Maicii Domnului – Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 8, voscr. 6

Predica de pe munte – Iubirea vrajmasilor – Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 8, voscr. 6
Duminica nr: 1

2 Luni – Sfantul Ciprian
3 Marți – Sfantul Dionisie Areopagitul
4 Miercuri – Sfantul Mucenic Ierotei Post
5 Joi † – Sfanta Haritina; Sfintii Daniil si Misail de la Manastirea Turnu
6 Vineri – Sfantul Apostol Toma Post
7 Sâmbătă † – Sfintii Mucenici Serghie si Vah
8 Duminică – Sfanta Pelaghia – Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 1, voscr. 7

Predica la Duminica a XX-a dupa Rusalii – Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 1, voscr. 7
Duminica nr: 2

9 Luni – Sfantul Apostol Iacob al lui Alfeu
10 Marți – Sfintii Mucenici Evlampie si Evlampia; Sfantul Ambrozie de la Optina
11 Miercuri – Sfantul Apostol Filip, unul din cei sapte diaconi Post
12 Joi – Sfintii Mucenici Tarah, Prov si Andronic
13 Vineri † – Aducerea moastelor Sfantului Apostol Andrei la Iasi; Sfintii Mucenici Carp, Papil, Agatodor si Agatonica Post
14 Sâmbătă † – Sfanta Cuvioasa Parascheva
15 Duminică – Sfantul Mucenic Luchian – Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 2, voscr. 8

Duminica Parintilor de la Sinodul VII Ecumenic – Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 2, voscr. 8
Duminica nr: 3

16 Luni – Sfantul Mucenic Longhin Sutasul
17 Marți – Sfantul Proroc Osea
18 Miercuri – Sfantul Apostol si Evanghelist Luca Post
19 Joi – Sfantul Proroc Ioil
20 Vineri – Sfantul Gherasim din Kefalonia; Sfantul Mucenic Artemie Post
21 Sâmbătă † – Sfintii Marturisitori Ardeleni
22 Duminică – Sfintii sapte tineri din Efes; Sfantul Averchie, Episcopul Ierapolei – Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 3, voscr. 9

Vindecarea demonizatului din tinutul gherghesenilor – Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 3, voscr. 9
Duminica nr: 4

23 Luni – Sfantul Iacob, ruda Domnului
24 Marți – Sfantul Mare Mucenic Areta
25 Miercuri – Sfintii Mucenici Marcian si Martirie Post
26 Joi † – Sfantul Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir
27 Vineri † – Sfantul Dimitrie Basarabov Post
28 Sâmbătă † – Sfantul Iachint de Vicina
29 Duminică – Sfanta Mucenita Anastasia Romana – Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 4, voscr. 10

Invierea fiicei lui Iair – Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 4, voscr. 10
Duminica nr: 5

30 Luni – Sfintii Mucenici Zenovie episcopul si Zenovia, sora sa
31 Marți – Sfintii Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul si Narcis

NOIEMBRIE 2023

1 Miercuri – Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian Post
2 Joi – Sfantul Gavriil cel nebun pentru Hristos; Sfintii Mucenici Achindin, Pigasie, Aftonie, Elpidifor si Agapie
3 Vineri – Sfintii Mucenici Achepsima, Iosif si Aitala Post
4 Sâmbătă – Sfantul Cuvios Ioanichie cel Mare
5 Duminică – Sfintii Mucenici Galaction si Epistimi; Mosii de toamna – Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 5, voscr. 11

Bogatul nemilostiv si saracul Lazar – Ap. Galateni VI, 11-18Ev. Luca XVI, 19-31glas 5, voscr. 11
Duminica nr: 1

6 Luni – Sfantul Pavel Marturisitorul, patriarhul Constantinopolului
7 Marți – Sfintii 33 de Mucenici din Melitina
8 Miercuri † – Soborul Sfintilor Mihail si Gavriil Post
9 Joi – Sfantul Nectarie Taumaturgul, vindecatorul de cancer
10 Vineri – Sfintii Apostoli Rodion, Olimp, Erast, Sosipatru si Cuart Post
11 Sâmbătă † – Sfantul Mina
12 Duminică † – Sfantul Atanasie Todoran – Ap. Efeseni IV, 1-7Ev. Luca X, 25-37glas 6, voscr. 1

Pilda samarineanului milostiv – Ap. Efeseni IV, 1-7Ev. Luca X, 25-37glas 6, voscr. 1
Duminica nr: 2

13 Luni † – Sfantul Ioan Gura de Aur
14 Marți – Lasatul secului pentru Postul Nasterii Domnului; Sfantul Apostol Filip; Sfantul Grigorie Palama
15 Miercuri † – Inceputul Postului Nasterii Domnului; Sfantul Paisie de la Neamt Post
16 Joi – Sfantul Apostol si Evanghelist Matei Dezlegare la ulei si vin
17 Vineri – Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia Post
18 Sâmbătă – Sfantul Mucenic Platon
19 Duminică – Sfantul Proroc Avdie – Ap. Efeseni V, 9-19Ev. Luca XII, 16-21glas 7, voscr. 2

Bogatul caruia i-a rodit tarina – Ap. Efeseni V, 9-19Ev. Luca XII, 16-21glas 7, voscr. 2
Duminica nr: 3

20 Luni † – Sfantul Cuvios Grigorie Decapolitul Post
21 Marți † – Intrarea in Biserica a Maicii Domnului Dezlegare la peste
22 Miercuri – Sfintii Apostoli Filimon, Onisim si Arhip Post
23 Joi † – Sfantul Cuvios Antonie de la Iezeru Valcea Dezlegare la ulei si vin
24 Vineri – Sfantul Mucenic Clement, episcopul Romei Post
25 Sâmbătă † – Sfanta Mucenita Ecaterina Dezlegare la peste
26 Duminică – Sfantul Stelian – Ap. Coloseni III, 12-16Ev. Luca XVIII, 18-27glas 8, voscr. 3

Dregatorul bogat – pazirea poruncilor – Ap. Coloseni III, 12-16Ev. Luca XVIII, 18-27glas 8, voscr. 3
Duminica nr: 4

27 Luni – Sfantul Mucenic Iacob Persul Post
28 Marți – Sfantul Stefan cel Nou; Sfantul Mucenic Irinarh Dezlegare la ulei si vin
29 Miercuri – Sfintii Mucenici Paramon, Filumen si Valerian Post
30 Joi † – Sfantul Apostol Andrei; Sfantul Andrei Saguna, Mitropolitul Transilvaniei Dezlegare la peste

DECEMBRIE 2023

1 Vineri – Sfantul Proroc Naum, Cuviosul Filaret Milostivul Post
2 Sâmbătă – Sfantul Proroc Avacum; Sfantul Porfirie Kafsokalivitul; Sfanta Mucenita Miropia Dezlegare la peste
3 Duminică † – Sfantul Cuvios Gheorghe de la Cernica – Ap. II Corinteni VI, 1-10Ev. Matei XXV, 14-30glas 1, voscr. 4

Duminica a 16-a dupa Rusalii (Pilda talantilor) – Ap. II Corinteni VI, 1-10Ev. Matei XXV, 14-30glas 1, voscr. 4
Duminica nr: 1

4 Luni † – Sfanta Mucenita Varvara Dezlegare la peste
5 Marți † – Sfantul Sava cel Sfintit; Sfantul Mucenic Anastasie; Sfantul Cuvios Nectarie
6 Miercuri † – Sfantul Ierarh Nicolae
7 Joi † – Sfanta Mucenita Filofteia
8 Vineri – Sfantul Cuvios Patapie Post
9 Sâmbătă – Zamislirea Sfintei Fecioare Maria Dezlegare la peste
10 Duminică – Sfintii Mucenici Mina, Ermoghen si Eugraf – Ap. Efeseni VI, 10-17Ev. Luca XIII, 10-17glas 2, voscr. 5

Tamaduirea femeii garbove – Ap. Efeseni VI, 10-17Ev. Luca XIII, 10-17glas 2, voscr. 5
Duminica nr: 2

11 Luni – Sfantul Daniil Stalpnicul; Sfantul Luca cel Nou Stalpnicul Post
12 Marți † – Sfantul Spiridon al Trimitundei Dezlegare la peste
13 Miercuri † – Sfantul Ierarh Dosoftei Dezlegare la ulei si vin
14 Joi – Sfintii Mucenici Tirs, Calinic, Filimon si Apolonie
15 Vineri – Sfantul Mucenic Elefterie; Sfintele Mucenite Antia si Suzana Post
16 Sâmbătă – Sfantul Proroc Agheu Dezlegare la peste
17 Duminică – Sfantul Proroc Daniel – Ap. Coloseni I, 12-18Coloseni III, 4-11Ev. Luca XIV, 16-24glas 3, voscr. 6

Pilda celor poftiti la cina – Ap. Coloseni I, 12-18Coloseni III, 4-11Ev. Luca XIV, 16-24glas 3, voscr. 6
Duminica nr: 3

18 Luni † – Cuviosul Daniil Sihastru Post
19 Marți – Sfantul Mucenic Bonifatie; Cuviosul Grichentie; Sfantul Trifon si Cuvioasa Aglaia Dezlegare la ulei si vin
20 Miercuri – Sfantul Mucenic Ignatie Teoforul Post
21 Joi – Sfanta Iuliana; Sfantul Temistocle Dezlegare la ulei si vin
22 Vineri † – Sfantul Ierarh Petru Movila
23 Sâmbătă – Sfintii 10 mucenici din Creta Post
24 Duminică – Sfanta Mucenita Eugenia; (Ajunul Craciunului) – Ap. Evrei XI, 9-1032-40Ev. Matei I, 1-25glas 4, voscr. 7

Predica la Duminica dinaintea Nasterii Domnului – Ap. Evrei XI, 9-1032-40Ev. Matei I, 1-25glas 4, voscr. 7
Duminica nr: 4

25 Luni † – Craciunul – Nasterea Domnului
26 Marți † – Soborul Maicii Domnului; Sfantul Nicodim de la Tismana
27 Miercuri † – Sfantul Arhidiacon Stefan Harti
28 Joi – Sfintii 20.000 de Mucenici arsi in Nicomidia
29 Vineri – Sfintii 14.000 de prunci ucisi din porunca lui Irod Harti
30 Sâmbătă – Sfanta Mucenita Anisia
31 Duminică – Sfanta Cuvioasa Melania Romana – Ap. Galateni I, 11-19Ev. Matei II, 13-23glas 5, voscr. 8

 

Sursa foto: basilica.ro

adsmedia.ro - Ad Network
Mini Narghilea , Tigare electronica Tip Fume Vapes SIKS
Mini Narghilea Electronica Tip Fume Vapes
Kit Banda Led RGB SIKS
Difuzor de aromaterapie si purificator aer SIKS...
Banda dubla adeziva SIKS®, nu lasa urme pe pereti, reutilizabila
Instalatie De Craciun SIKS, Liniara 24 M, 300 LED -uri, Cu 8 jocuri de lumini
Etichete: