Bărbatul rănit în urma exploziei produse luni la rafinăria Lukoil se află în stare stabilă, au anunțat reprezentanții companiei. Potrivit acestora, incidentul s-a produs în timpul unor lucrări de mentenanță și nu a afectat instalațiile tehnologice sau mediul înconjurător.
Persoana rănită este angajatul unei firme contractate de rafinărie, Felbermayer S.R.L., specializată în lucrări tehnice. În timpul operațiunilor de mentenanță, o explozie a avut loc într-un canal, iar presiunea a făcut ca un capac metalic să sară, lovindu-l pe muncitor.
„Starea persoanei rănite este stabilă, aceasta fiind în afara oricărui pericol. (…) Conform datelor preliminare, nu s-au înregistrat daune asupra mediului și nici impact asupra instalațiilor tehnologice sau activității rafinăriei”, se arată în informarea de presă, potrivit gazarul.ro.
Bărbatu a fost transportat de urgență la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Ploiești
Bărbatul, în vârstă de 57 de ani, a suferit un traumatism cranio-facial și un traumatism la nivelul piciorului stâng. Acesta era conștient la momentul intervenției echipajelor medicale și a fost transportat de urgență la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Ploiești, unde a primit îngrijiri medicale de specialitate.
Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele exacte ale incidentului, iar reprezentanții rafinăriei colaborează cu echipele de anchetă pentru a determina cauzele care au dus la producerea exploziei.
Sursa foto: Arhivă