Redactia.ro

Cine are cele mai mari șanse să fie premier după ce Guvernul Veștea a picat

Nicușor Dan

După ce Guvernul Veștea a căzut, luni seară, la votul din Parlament, jocul politic se întoarce din nou la președintele Nicușor Dan. Șeful statului va convoca o nouă rundă de consultări cu partidele parlamentare și va face o nouă desemnare de premier. Potrivit surselor politice, următoarea propunere a lui Nicușor Dan ar putea fi președintele PSD, Sorin Grindeanu.

Cine are cele mai mari șanse să fie premier după ce Guvernul Veștea a picat

Parlamentul a respins, luni, învestirea Cabinetului propus de Adrian Veștea. Au fost doar 189 de voturi „pentru” și 23 „împotrivă”, în condițiile în care erau necesare cel puțin 233 de voturi favorabile. Veștea și echipa sa de miniștri nu au reușit să adune majoritatea care să îi trimită la Palatul Victoria.

Adrian Veștea este prima propunere de premier respinsă efectiv prin vot de Parlament, după ce Eugen Tomac își depusese mandatul înainte de a se ajunge la votul în plen. Astfel, următoarea desemnare ar putea deschide calea alegerilor anticipate, dacă și aceasta va fi respinsă.

Grindeanu, „gata să își asume responsabilitatea”

Nicușor Dan are pe masă două variante, iar prima este să îl desemneze premier pe liderul PSD, Sorin Grindeanu. Acesta ar avea la dispoziție zece zile pentru a depune lista de miniștri și programul de guvernare și pentru a cere votul Parlamentului.

Grindeanu a declarat luni seară, cu puțin înainte ca Guvernul Veștea să pice la vot, că PSD nu va fugi de responsabilitate dacă va fi chemat la consultări la Cotroceni și i se va încredința mandatul.

„Dacă preşedintele ne va chema mâine şi eu cred că în zilele următoare destul de repede va face acest lucru, Partidul Social-Democrat nu fuge de această responsabilitate”, a precizat el.

Și alți lideri social-democrați au început să îi ceară lui Grindeanu să își asume această sarcină. Paul Stănescu, fost secretar general al PSD, a declarat luni seară, în Parlament, că Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier.

Ce propun liberalii: un „pact de neagresiune” pentru șase luni

Liberalii au decis deja că ar vota un guvern PSD minoritar, în baza unui pact de neagresiune pentru următoarele șase luni. Noua conducere a partidului a stabilit duminică strategia de după votul pentru Guvernul Veștea și a propus „o formulă fezabilă” pentru deblocarea crizei politice.

„Pentru a putea funcționa acest tip de guverne, este nevoie de un acord politic de tip național, în care, în următoarele 6 luni, partidele semnatare să se angajeze că, indiferent cine va fi în guvernare, vor asuma câteva condiții de bază care țin cont de prioritățile noastre în momentul de față și de situația economică și bugetară”, a anunțat Ilie Bolojan.

„În condițiile în care ar opta (n.red. președintele Nicușor Dan) pentru a încredința un guvern de centru-stânga, atunci cei din centru-dreapta s-ar angaja să voteze la învestire și să nu depună moțiune de cenzură până la sfârșitul acestui an sau să susțină o moțiune de cenzură pentru a asigura o minimă coerență dacă guvernul respectă termenii pactului convenit”, a mai spus Bolojan.

Cealaltă variantă propusă de liderul PNL este un guvern minoritar de centru-dreapta, format din PNL, USR și UDMR și învestit cu voturile PSD. Social-democrații au transmis însă deja că nu vor vota un astfel de Executiv.

Președintele Nicușor Dan va convoca rapid consultările cu partidele parlamentare, susțin surse oficiale. Acestea ar putea avea loc marți sau miercuri, urmând ca în aceleași zile șeful statului să anunțe și noua propunere de premier.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: