Home » Sport » Clujenii și-au luat adio de la Champions League! Slavia-CFR 1-0 (2-0)

Clujenii și-au luat adio de la Champions League! Slavia-CFR 1-0 (2-0)

CFR, adversari dificili

Clujenii și-au luat adio de la Champions League. Trupa lui Dan Petrescu a pierdut cu 0-1 meciul cu Slavia Praga, în manșa retur a play-off-ului Ligii Campionilor. În tur, CFR pierduse cu același scor.

În minutul 11, CFR Cluj are o primă ocazie. Bordeianu trage direct pe poartă dintr-o lovitură liberă. 6 minute mai târziu elevii lui Dan Petrescu au ratat o ocazie uriașă. Omrani a primit o pasă și a tras din fața porții, dar Rondon i-a luat mingea de sub picior. A urmat o ocazie mare a gazdelor, dar scorul a rămas 0-0. În repriza a doua însă, cehii au înscris în minutul 66. Andrei Mureșan a respins în propria poartă șutul lui Boril. Momentul a declanșat nebunia în tribune. Din acest moment visul grupelor a început să fie din ce în ce mai departe, clujenii având nevoie să înscrie de două ori, după ce cehii câștigaseră prima manșă cu 1-0. Au urmat minute în care clujenii nu au mai găsit soluții, reușind un singur șut pe poartă în 20 de minute. Finalul meciului nu a schimbat cu nimic situația de pe tabela de marcaj, iar clujenii au pierdut cu 0-1, mecul din Cehia. Campioana României va juca acum în grupele, Europa League, unde are de disputat 6 partide.

“Am ieșit cu capul sus. Am luptat, dar nu am putut astăzi mai mult. Obiectivul era să rămânem în cupele Europene. Avem un drum lung încă, Cupa, campionat, Europa League”, a declarat după meci, căpitanul Mario Camora, la Digi Sport.

Scandal în tribune

La începutul meciului, după intonarea imnului ultrașii români au început scandalul în tribune. Au aprins torte. De partea cealaltă, fanii celor de la Slavia Praga au avut mai multe scandări rasiste. Aproape 20.000 de fani au fost prezenți în tribune la manșa retur din play-off-ului Ligii Campionilor.