Administrația Națională de Meteorologie atrage atenția că vremea rămâne instabilă în mai multe zone ale țării, unde sunt așteptate ploi torențiale, vijelii și căderi de grindină. Meteorologii au emis două atenționări Cod galben succesive, care acoperă atât vestul și sud-vestul României, cât și o bună parte din sudul și estul țării.
Cod galben de vreme severă în mai multe județe
Prima avertizare este valabilă în intervalul 3 iunie, ora 20:00 – 4 iunie, ora 10:00, și vizează județele Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj, Dolj, precum și sudul județului Hunedoara.
Potrivit meteorologilor, în aceste regiuni sunt prognozate episoade de instabilitate atmosferică accentuată, cu averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Pe alocuri, rafalele pot căpăta aspect de vijelie, cu viteze estimate între 50 și 70 km/h. Există, de asemenea, condiții pentru apariția grindinei, predominant de mici dimensiuni, dar izolat și de dimensiuni medii.
Cantitățile de precipitații pot deveni semnificative într-un interval scurt. Conform avertizării, în intervale de la una la trei ore sau prin acumulare, se pot înregistra „cantități de apă de 15…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp”.
Cod galben extins joi în Muntenia, Oltenia și Moldova
O a doua atenționare meteorologică intră în vigoare joi, 4 iunie, la ora 12:00, și rămâne valabilă până la ora 23:00. Sub incidența Codului galben se vor afla cea mai mare parte a Munteniei, estul Olteniei și sud-vestul Moldovei.
Și în aceste zone sunt așteptate manifestări de instabilitate atmosferică accentuată. Specialiștii ANM anunță averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și vijelii cu rafale de 50-70 km/h. În plus, sunt prognozate căderi de grindină de mici și medii dimensiuni.
În privința precipitațiilor, meteorologii precizează că „în intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare vor fi cantități de apă de 15…25 l/mp și izolat de peste 30…40 l/mp”.
ANM subliniază că fenomene de instabilitate atmosferică vor apărea local și în alte regiuni, chiar dacă acestea nu se află sub avertizare. „Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi pe arii restrânse și în restul țării”, se arată în informarea transmisă de instituție.





















