Home » Sport » Craiova – Honved 3-1! Calificarea decisă după loviturile de departajare!

Craiova – Honved 3-1! Calificarea decisă după loviturile de departajare!

Craiova in turul III Europa League

Craiova – Honved 3-1 și oltenii merg în turul III preliminar din Europa League. Ioniţă, Carlos Fortes și Cicâldău au înscris din penalty. Portarul oltenilor, Pigliacelli a fost eroul meciului. A apărat trei lovituri. Următoarea adversară a Craiovei va fi AEK Atena.

Craiova – Honved a fost 0-0 după 90 de minute

Corneliu Papură a fost nevoit să facă prima schimbare încă din minutul 13. Martic s-a accidentat și nu a mai putut continua. În tribune fanii s-au dezlănțuit. Au aprins fumigene și au cântat fără oprire. În minutul 31, Mateiu putea deschide scorul, dar portarul a reușit să respingă. În minutul 34, portarul de la Honved a suferit o accidentare oribilă. Israelianul a încercat să prindă o minge, dar a călcat strâmb pe piciorul drept. A primit îngrijiri medicale, dar a terminat meciul în lacrimi. Nu a mai putut continua și a fost scos de pe teren cu salvarea. În partea a doua, Cicâldău putea deschide scorul dintr-o lovitură liberă. Oltenii au dominat clar repriza a doua și au ratat ocazii uriașe, în timp ce oaspeții nu au avut niciun șut periculos pe poartă. Tabela de marcaj a rămas neschimbată, iar meciul a intrat în prelungiri, după ce în tur scorul a fost 0-0. Craiova – Honved a fost 0-0 după timpul regulamentar.

Meciul a fost întrerupt 30 de minute

Craiova – Honved a fost întrerupt minute bune. S-au încins spiritele în prelungiri. În minutul 119 a izbucnit un scandal monstru. Qaka l-a apucat de gât pe Batik l-a împins și târât pe teren. Petardele au început să zboare au explodat în teren și una l-a lovit pe arbitrul central în cap. După o analiză mai atentă a imaginilor se pare că arbitrul a fost luat la țintă cu o brichetă. Minute bune acesta a stat întins pe teren. Ambulanța a intrat rapid pe teren, pentru a doua oară. Craiova va fi grav sancționată pentru acest incident.

Scandal în tribune! Fanii lui Honved au sărit la olteni

Cei 200 de fanii lui Honved au provocat incidente în tribune. Au încercat să rupă cordonul forțelor de ordine pentru a se lua la bătaie cu oltenii. A fost nevoie de gaze lacrimogene și intervenția în forță a stewarzilor pentru a calma spiritele. Upă mai multe minute maghiarii s-au liniștit.