Home » Sport » CSM București – Ferencvaros 27 – 24! Pas important spre sferturile Ligii Campionilor

CSM București - Ferencvaros 27 – 24

CSM București – Ferencvaros 27 – 24! Româncele și-au luat revanșa după umilința suferită în Ungaria.

Handbalistele de la CSM București au acumulat 9 puncte în grupa principală, după victoria din meciul cu Ferencvaros. În meciul disputat la Budapesta, “Tigroaicele” pierduseră la 10 goluri diferență. Și în meciul de astăzi, Cristina Neagu a fost cea mai bună jucătoare, cu 8 goluri, la fel ca și pivotul Dragana Cvijic. Au mai marcat Lekic (4), Grbic (3), Perianu (2), Pintea (2) și Carmen Martin (1). Pentru CSM București urmează un meci greu în Franța, la Metz, pe 1 martie. Vicecampioana României încheie grupa pe teren propriu contra lui Kristiansand, pe 7 martie.
Primele patru echipe din grupă se vor califica în sferturile de finală.

Etapa a 4-a: CSM-Ferencvaros 27-25, Rostov Don-Metz (sâmbătă), Esbjerg-Vipers (duminică).
Etapa a 5-a: Rostov – Kristiansand, Metz – CSM București, Ferencvaros – Esbjerg
Etapa a 6-a: Rostov – Ferencvaros, CSM București – Kristiansand, Esbjerg – Metz

Cristina Neagu și-a prelungit contractul cu CSM

Cea mai bună handbalistă din lume a semnat pe încă două sezoane. Cristina Neagu a explicat de ce a ales să-și prelungească înțelegerea cu CSM București.

”Visul meu este să câștig Champions League cu o echipă din România. Sunt fericită sa joc în continuare în țară, în fața acestor suporteri minunați care îmi arată dragostea și aprecierea lor la fiecare meci, și îi asteptăm în numar mare la fiecare partidă, pentru că sprijinul lor înseamnă foarte mult pentru echipa noastră”, a declarat handbalista.

Cristina Neagu a fost desemnată de 4 ori cea mai bună handbalistă a lumii. A venit la CSM București în 2017. A mai jucat la Rulmentul Brașov, Oltchim Rm. Vâlcea și Buducnost.