Redactia.ro

Decizie pentru Elena Udrea. Anunțul momentului. Se întâmplă pe 6 mai 2025

Elena Udrea

Băile balneoclimaterice Boghiș, situate în județul Sălaj, vor fi scoase la vânzare în cadrul unei licitații publice, după ce societatea SC Băi Boghiș SRL a intrat în faliment. Prețul de pornire pentru acest complex turistic este de 3 milioane de euro, iar vânzarea se va face ca un ansamblu funcțional.

Faliment declarat, sentința în așteptare

Tribunalul Sălaj a decis falimentul societății încă din aprilie 2022, însă sentința nu este definitivă. Procesul privind apelul a fost inițial programat pentru 4 februarie 2025, dar a fost amânat pentru 6 mai, astfel încât bunurile să poată fi valorificate înaintea unei decizii finale.

Printre creditorii care așteaptă să și recupereze investițiile se află și fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, în prezent închisă, precum și Veronica Elena Stanca, fosta sa parteneră de afaceri, condamnată la cinci ani de închisoare pentru evaziune fiscală.

„Bunurile din averea debitoarei, situate în comuna Boghiş, judeţul Sălaj (teren în suprafaţă de 83.175 metri pătraţi, construcţii şi bunuri mobile) vor fi vândute la pachet, ca un singur ansamblu funcţional, având în vedere că deservesc o singură activitate. (…) Proprietatea imobiliară, împreună cu bunurile mobile, se vând la preţul de 3.080.036,70 euro, fără TVA”, arată sursa menționată, potrivit Capital. 

Activele scoase la licitație

Complexul turistic include un teren de 83.175 de metri pătrați, căsuțe turistice, un restaurant, un complex hotelier cu bazin acoperit, vestiare, recepție, terase, instalații tehnice și echipamente HORECA. Potrivit anunțului publicat pe site-ul Licitații Insolvență, bunurile vor fi vândute ca un ansamblu unic, iar garanția de participare la licitație este de 10% din prețul de strigare.

„Garanţia de participare la licitaţie – în valoare de 10% din preţul de strigare a bunului +TVA – se va achita cel târziu până la ora 12:00, anterior zilei organizării licitaţiei”, arată sursa menționată.

Cauza falimentului

Falimentul SC Băi Boghiș SRL a fost cerut de compania SC Construcții Erbașu SA, care revendică o creanță de peste 6,6 milioane de lei pentru lucrările de reabilitare realizate în 2013. În cazul în care licitația de vineri nu va avea succes, aceasta va fi reluată pe 7 martie, 21 martie, 4 aprilie și 17 aprilie.

Elena Udrea rămâne în detenție

Fostul ministru al Turismului, Elena Udrea, execută în prezent o pedeapsă de 6 ani de închisoare în dosarul „Gala Bute”. Aceasta a fost extrădată din Bulgaria în iunie 2022 și și-a ispășit pedeapsa în România. Recent, magistrații Îne au respins cererea de revizuire a pedepsei, ceea ce înseamnă că Udrea va rămâne în penitenciar și nu va putea participa direct la procedurile de licitație.

 

Sursa foto: Arhivă

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: