Redactia.ro

Filmul de pe Netflix care a șocat întreaga lume imediat după apariție. Românii l-au urmărit cu sufletul la gură

Film Netflix sursa - pixabay

Netflix a lansat în România filmul „A House of Dynamite”, o producție cu un scenariu apocaliptic care a stârnit reacții puternice în întreaga lume, inclusiv la Pentagon. Pelicula imaginează o situație extremă: o rachetă nucleară lansată dintr-o locație necunoscută se îndreaptă spre Chicago, iar armata americană ratează interceptarea cu doar câteva minute înainte de impact.

Un film care lovește în fricile moderne ale lumii

„A House of Dynamite”, lansat recent și în România, a devenit rapid una dintre cele mai urmărite producții de pe Netflix, urcând pe primul loc în topul vizionărilor. Filmul descrie un scenariu șocant: Statele Unite devin ținta unui atac nuclear de proporții, iar soarta a milioane de oameni depinde de decizii luate în câteva minute.

Povestea urmărește cele 19 minute de teroare și confuzie care se declanșează după ce o bază militară americană detectează, pe radare și sateliți, o rachetă nucleară lansată dintr-un punct neidentificat al Oceanului Pacific. Ținta este orașul Chicago, iar estimările specialiștilor indică un potențial dezastru cu peste 10 milioane de victime.

Distribuția filmului este impresionantă – Idris Elba, Rebecca Ferguson, Jared Harris, Gabriel Basso și Tracy Letts dau viață unor personaje care se confruntă cu haosul, neputința și dilemele morale din ultimele clipe înaintea impactului.

Reacția Pentagonului: „Nu reflectă prioritățile noastre”

După lansare, filmul a provocat o adevărată furtună mediatică. Specialiști în securitate și foști membri ai armatei americane au fost împărțiți între cei care consideră scenariul „plauzibil” și cei care îl cataloghează drept „o exagerare cinematografică menită să sperie publicul”.

Potrivit unei declarații transmise pentru Bloomberg, oficialii Pentagonului au precizat că instituția nu a fost consultată în realizarea filmului și că povestea nu reprezintă „opiniile sau prioritățile acestei administrații”.

„Sistemul de interceptare rămâne o componentă esențială a strategiei noastre de apărare națională, asigurând siguranța și securitatea poporului american și a aliaților noștri”, a transmis Departamentul Apărării.

În film, sursa atacului nu este niciodată identificată. Chiar și sistemele avansate de supraveghere spațială ratează momentul și locul exact al lansării, ceea ce alimentează suspansul. Se sugerează că racheta ar fi fost trasă de pe un submarin invizibil aparținând unei națiuni necunoscute, ridicând întrebări despre cât de pregătită este lumea modernă pentru un asemenea scenariu.

Un ecou al fricii din timpul Războiului Rece

Tema filmului amintește de „The Day After”, producția lansată în 1983, care a șocat America și a devenit cel mai vizionat film de televiziune din istoria SUA. Pelicula, ce prezenta un război termonuclear între NATO și Pactul de la Varșovia, a determinat atunci o dezbatere națională despre pericolul armelor atomice.

După difuzarea acelui film, postul ABC a organizat o dezbatere televizată la care au participat figuri marcante precum Carl Sagan, Henry Kissinger și Robert McNamara. Astronomul Sagan a oferit una dintre cele mai memorabile metafore:

„Războiul Rece e ca o cameră plină cu benzină. În mijloc sunt doi dușmani, unul cu 9.000 de chibrituri, celălalt cu 7.000, preocupați doar de cine e mai puternic.”

Această imagine a inspirat titlul și conceptul filmului „A House of Dynamite”, unde președintele Statelor Unite descrie arsenalul nuclear global ca pe „o casă plină cu dinamită în care toți locuitorii fumează”.

O paralelă istorică tulburătoare

După ce a vizionat „The Day After”, președintele Ronald Reagan a scris în jurnalul său personal:

„Este foarte realist și m-a lăsat profund deprimat. Trebuie să facem tot ce putem pentru a avea un factor de descurajare, astfel încât să nu existe niciodată un război nuclear.”

La peste patru decenii distanță, „A House of Dynamite” reia această temă a fricii colective, dar o amplifică prin ritmul cinematografic modern și realismul tehnologic. Pelicula ridică întrebarea care a obsedat lumea de la începutul erei nucleare: cât de aproape suntem, de fapt, de un dezastru ireversibil?

În doar câteva zile de la lansare, filmul a generat milioane de vizualizări și sute de mii de reacții online. Mulți telespectatori l-au catalogat drept „cel mai realist thriller politic din ultimul deceniu”, în timp ce alții au avertizat că asemenea producții pot spori anxietatea colectivă într-un context geopolitic deja tensionat.

Indiferent de interpretare, „A House of Dynamite” nu e doar un film despre distrugere, ci o oglindă a lumii moderne – o lume care, la patruzeci de ani după The Day After, trăiește aceeași frică, dar cu tehnologii și riscuri mult mai reale.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: