Explozia devastatoare din Rahova continuă să scoată la iveală informații tulburătoare. Ancheta a luat o nouă turnură după ce în atenția autorităților a ajuns firma privată acuzată că ar fi intervenit neautorizat la instalația de gaze a blocului. Documentele obținute de presă arată că această firmă, AMPROPERTYCONSTRUCT S.R.L., are legături cel puțin controversate și un sediu social situat într-un loc devenit celebru pentru activități suspecte.
Potrivit informațiilor, compania figurează la aceeași adresă cu sute de alte firme, multe dintre ele inactive sau considerate „fantomă”. Descoperirea amplifică suspiciunile privind rolul său în tragedia din Rahova, în care trei persoane și-au pierdut viața, iar alte 20 au fost rănite.
Firma care a verificat instalația de gaze, în centrul scandalului
AMPROPERTYCONSTRUCT S.R.L. este compania menționată în contractul semnat cu asociația de locatari a blocului din Rahova pentru revizia instalației de gaze. Surse judiciare susțin că, potrivit documentelor, firma ar fi trebuit să efectueze o verificare tehnică de rutină, însă anchetatorii analizează acum dacă această intervenție a fost efectuată conform legii.
Contractul, publicat de Antena 3 CNN, indică faptul că serviciile au fost contractate în data de 16 octombrie 2025, cu doar o zi înainte de explozie. Documentul prevede „prestarea serviciilor de revizie tehnică a instalației de gaze după un eveniment gaz oprit”, valoarea lucrării fiind de 2.970 de lei.
Reprezentanții firmei au negat public semnarea documentului, însă semnăturile și datele din contract ridică serioase semne de întrebare.
Sediul firmei, într-un loc cunoscut drept „cartierul general al firmelor-fantomă”
AMPROPERTYCONSTRUCT S.R.L., administrată de Nițulescu Mircea Alexandru, are sediul declarat pe Strada Argentina nr. 25, Sector 1, București – o adresă devenită notorie în mediul de afaceri și în atenția organelor fiscale.
Acolo sunt înregistrate aproape 500 de firme, majoritatea fără activitate reală. Potrivit presei, locul este supranumit de contabili „ascunzătoarea evazioniștilor”, fiind utilizat frecvent ca adresă fictivă pentru firme care există doar pe hârtie.
În iunie, proprietarul uneia dintre vilele din zonă declara pentru Antena 3 că „singura firmă care chiar își desfășoară activitatea acolo nu e înregistrată în România, ci în Bulgaria”. De altfel, la aceeași adresă ar funcționa teoretic, doar în acte, peste 1.800 de firme, potrivit Cancan.

Companie „bună la toate”, dar fără profit real
Deși are doar trei angajați, AMPROPERTYCONSTRUCT S.R.L. are un obiect de activitate impresionant, care acoperă domenii extrem de variate: de la demolări, zugrăveli și tâmplărie, până la montaj de geamuri, lucrări de instalații și testări tehnice.
Datele financiare ridică alte semne de întrebare. În anul 2024, compania a raportat o cifră de afaceri de 642.502 lei, în scădere față de anul anterior, și cheltuieli de 720.478 lei, ceea ce a generat o pierdere de 83.528 lei. Practic, firma nu a declarat niciun profit, în ciuda activităților multiple trecute în acte.
În mod paradoxal, compania apare în continuare activă, însă fără rezultate economice relevante, un tipar frecvent întâlnit la societățile considerate „paravan”.

Contract semnat cu o zi înainte de tragedie
Detaliul care atrage atenția anchetatorilor este momentul semnării contractului cu asociația de locatari. Actul a fost încheiat exact cu o zi înainte de explozie, în condițiile în care locatarii reclamaseră anterior o posibilă scurgere de gaze.
Distrigaz Sud Rețele confirmase că oprirea gazelor fusese dispusă din motive de siguranță, iar conducta fusese sigilată. Ulterior, în timpul verificărilor efectuate de firma privată, sigiliul ar fi fost rupt, iar alimentarea ar fi fost repornită fără autorizare completă – fapt aflat acum în centrul anchetei.
Dacă acest lucru se confirmă, responsabilitatea firmei ar putea fi una majoră, având în vedere consecințele dramatice ale exploziei.
Sursa foto: Arhivă