Gaz Metan-Astra 1-0! Denis Alibec a ieșit de pe teren în lacrimi!

Denis Alibec a fost operat

Gaz Metan-Astra 1-0. Medieșenii, fără Edi Iordănescu pe bancă au rămas neînvinși în acest sezon în Liga I. A fost prima victorie pe teren propriu. Cea mai mare ocazie din prima repriză a aparținut gazdelor. Cardoso a trimis bine cu capul, dar portarul a reușit să respingă. În minutul 56, Sergiu Buș a înscris singurul gol al meciului, cu un şut din afara careului. Astra a început să aibă probleme mai mari după ce Denis Alibec a ieșit de pe teren un minut mai târziu. A fost faultat de la spate de Marian Pleaşcă și a acuzat dureri la genunchi, părăsind terenul cu ochii în lacrimi. Nu este pentru prima dată când Alibec are probleme la genunchi.

„Alibec a ieşit în lacrimi. Sper să nu fie o accidentare foarte gravă, este un jucător important. Din punctul meu de vedere, este cel mai bun jucător din Liga 1. A slăbit foarte mult, s-a maturizat, îl apreciez foarte mult”, a declarat Dan Alexa la finalul partidei, la Digi Sport.

Astra a cerut un penalty la finalul meciului la o intervenţie în careu asupra lui Valentin Gheorghe, dar arbitrul nu a fost convins.

„Penalty indiscutabil. Am trecut de el, mi-a dat peste picioare, e penalty clar. S-a făcut că nu vede”, a declarat Valentin Gheorghe.

În prelungiri, același Buș a mai ratat o ocazie uriașă. Gaz Metan Mediaş e neînvinsă deocamdată.

Petrecere în vestiar!

După meci jucătorii de la Gaz Metan Mediaș au sărbătorit în vestiar. Nu a lipsit șampania și au cântat minute în șir. Medieșenii nu au pierdut până acum niciun meci de când a început noul sezon. Au două victorii şi trei egaluri.