Redactia.ro

Ilie Bolojan, prima conferință în calitate de președinte interimar. Ce decizii a luat șeful statului

Ilie Bolojan

Ilie Bolojan a susținut prima conferință de presă în calitate de președinte interimar. Șeful statului a răspuns  la numeroase întrebări legate de contextul internațional, anularea alegerilor prezidențiale.

„Se împlinesc 2 săptămâni de când exercit această funcție onorantă. Am venit cu câteva idei. Să păstrăm neutralitate apolitică a acestei instituții. Și să-i respectăm pe români. Dacă nu putem să facem bine pt țara noastră, măcar să nu facem rău. Negocierile pentru Ucraina SUA au făcut o pivotare pt a relua discuțiile cu Rusia O încetare a focului care nu este urmată de un acord de pace poate să fie doar un intermezzo pt un nou început al conflictului Dacă se menține acest conflict, Ucraina poate să fie doar prima victimă. Prezența la aceste negocieri a reprezentanților Ucrainei este necesară. Prezența la aceste negocieri a reprezentanților europeni este importantă. Este un conflict la granițele continentului nostru. Nu este doar o susținere a victimei în fața agresorului, ci este o susținere a țării noastre. Toți ne dorim ca acest conflict să înceteze. Avem o majoritate parlamentară care susține acordarea de sprijin financiar, militar, așa cum se va menține cel mai probabil săptămâna viitoare. România este o țară sigură. Am beneficiat de apartenența la UE, ceea ce a însemnat acces la piețe, la resurse, la fonduri europene. Menținerea acestei situații este o chestiune strategică.

E nevoie de consultări periodice cu partidele politice. În perioada următoare e necesară organizarea de alegeri prezidențiale. Și voi face tot ce este posibil pentru ca aceste alegeri să fie organizate corect.  În termeni reali, eu sper și mi-aș dori să am un acord de pace și acest acord de parce trebuie să aibă nevoie de niște garanții. Am putea asigura pentru porturile nostre defluirea navelor și vapoarelor străine care ar ajuta Ucraina. În fiecare zi încercăm cu colegii să ținem legătură cu oamenii care iau decizii și aceste lucruri nu afectează doar România. „, a spus Bolojan.

Președintele interimar a vorbit și despre situația fraților Tate.

„Asupra Administrației Prezidențiale nu s-au făcut niciun fel de presiuni. Din punctul meu de vedere, fiecare instituție trebuie să lucreze în condiții normale și are o răspundere. Nu avem astfel de informații (despre discuții despre retragerea granițelor NATO – n.r.). Coaliția are un candidat, pe Crin Antonescu. Atunci când voi termina acest mandat să las lucrurile mai bine decât le-am găsit și apoi să spun că nu am trecut degeaba pe aici. România lucrează cu celelalte administrații pentru a ne regla pozițiile. Trebuie să faceți o diferență între abordările unor persoane și abordări instituționale. NATO este o instituție militară, defensivă și nu are nicio treabă cu organizarea alegerilor prezidențiale”, a spus Bolojan.

 

 

adsmedia.ro - Ad Network
O lovitură zdrobitoare contra ciupercii!
Sunteți sigur de sănătate dvs.? Verificați-vă simptomele!
In loc sa il inlocuiesc, m-am schimbat cu el!
Imi pare foarte rau ca am aflat atat de tarziu despre crema asta. Adio Varicele!
Ca să tratați diabetul, trebuie să...
Minus 15 kg pe lună + stop efect
Etichete: