Home » Homepage » „Imaginile unei nopți superbe”. Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Peru: medalia de aur pentru ştafeta de 4×100 m liber, cu record al competiţiei stabilit de David Popovici

Motive de mândrie, din nou, pentru români. Înotătorii noștri au obținut două medalii la Campionatul Mondial de înot pentru juniori din Peru, una de aur, alta de argint. David Popovici și Vlad Stancu, printre nominalizați.

Campionatul Mondial de înot pentru juniori 2022 a debutat marţi, 30 august, în Lima, capitala Republicii Peru. Înotătorii noștri au obținut trei rezultate excelente: aurul, adus de ştafeta masculină de 4x100m liber, şi argint, obţinut de Vlad Stancu la 400m liber.

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au fost cei care au câştigat medalia de aur în proba de 4×100 m liber, la CM de înot din Peru. Popovici a stabilit un record al competiţiei la 100 m liber, cu timpul 47.07 s.

Timpul României a fost 3:18.84 min. Pe locul doi s-a clasat Franţa (3:20.29 min.), iar pe poziţia a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

David Popovici a marcat victoria și printr-o postare pe Facebook, așa cum obișnuiește.

Fanii lui Popovici au lăsat la această postare peste 34.000 de aprecieri și peste 3.100 de comentarii, până la acest moment.

„Tineri minunați care ne fac zilele tare frumoase! Bravooooo! Cei mai buni! Noua generație de AUR pentru România! Felicitări, campionilor, antrenorilor și părinților! Multă muncă, dar și o meritată răsplată! 👏🏆🥇💞🇷🇴”, a scris o persoană. „Rechinii noștri! Bravo, dragilor! Știm că este îngrozitor de greu și pentru voi să fiți așa de buni …..😄 Faceți-i praf, să nu va uite numele prea curând!”, a comentat un alt român, mândru de reușită.

Noaptea trecută, Vlad Stancu a câştigat medalia de argint în finala de 400 m liber, cu timpul: 3:48.38 min. Românul a fost întrecut doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48.27 min.), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34 min.), arată sursa menționată anterior.

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a publicat „imaginile unei nopți superbe”.