Home » Sport » Ion Țiriac, cuvinte de laudă la adresa lui Ilie Năstase: ”E cel mai inteligent om de pe această planetă”

Ion Țiriac are cuvinte de laudă la adresa lui Ilie Năstase. Potrivit acestuia, fostul tenisman este cel mai inteligent om din lume.

Ion Țiriac, în vârstă de 81 de ani spune despre Ilie Năstase, în vârstă de 74 de ani, că este cel mai inteligent om din lume, potrivit gsp.ro

Ilie Năstase e cel mai inteligent om de pe această planetă. Are 80 sau 85 de ani și nu a muncit nicio zi în viața lui. Iar acum i-a cumpărat soției o mașină de 250.000 de euro. Am auzit că Rădoi vrea să-și facă o mașină cadou dacă va califica naționala. Să vorbească cu Ilie. Mă întreb ce-și va mai cumpăra acum. Am auzit că avioanele s-au ieftinit”, a declarat Țiriac

Recorduri din tenis în care apare numele lui Ilie Năstase:

• locul 7 într-un clasament al finalelor jucate în carieră, cu 96 de ultime acte disputate, pe primul loc e Jimmy Connors cu 164
  • locul 9 într-o ierarhie a semifinalelor jucate în carieră, cu 132, pe prima poziție e Jimmy Connors cu 235
  • locul 6 într-o ierarhie a meciurilor jucate în carieră, 1.077 dintre care a câștigat 776, fapt ce-l plasează pe poziția a noua într-o ierarhie all-time
  • 27 de trofee pe zgură a câștigat Ilie Năstase în carieră, el ocupând poziția a șaptea într-un clasament all time a titlurilor cucerite pe această suprafață, podiumul fiind ocupat de Vilas și Nadal, 49, și Muster 40
  • 334 de meciuri pe zgură a câștigat Ilie Năstase în carieră, un total care îl plasează pe locul 8 într-un clasament dominat de Guillermo Vilas cu 659
  • locul 3 într-un clasament al titlurilor cucerite într-un singur sezon. În 1973, Năstase a cucerit 15 trofee, doar Rod Laver cu 18, în 1969, și Guilermo Vilas cu 16, în 1977, l-au depăşit
  • 121 de meciuri a reușit să câștige Ilie Năstase în 1973, total ce-l plasează pe al doilea loc într-o ierarhie care ține cont de succesele dintr-un singur sezon. Doar Vilas a reușit mai multe, 134 în 1977