Mama Geta anunță că familia ei o va da în judecată pe jurnalista Mara Bănică pentru afirmațiile pe care aceasta le-a făcut pe contul ei de Instagram. Familia Sterp nu tolerează dezvăluirile jurnalistei despre băieții mamei Geta, amintind inclusiv de un episod controversat cu un cioban care a susținut, în trecut, la emisiunea „Acces Direct”, că nu a fost bine tratat la stâna lor de oi.
Acuzațiile aduse de Mara Bănică și reacția familiei Sterp
Mara Bănică a postat pe rețelele de socializare un text în care acuză familia Sterp că ar fi schingiuit oameni, inclusiv un fost angajat, care, conform mamei Geta, a decedat între timp. Acest angajat reclamase în emisiunea de la Antena Stars că ar fi fost agresat de Culiță Sterp și păcălit la bani. Mama Geta a explicat în detaliu episodul care încă afectează familia Sterp, acuzând emisiunea „Acces Direct” că l-a plătit pe tânărul respectiv doar pentru a-i denigra pe băieții ei.
Mai mult decât atât, mama Geta a declarat că tânărul respectiv i-a cerut ulterior iertare lui Iancu Sterp și și-a exprimat dorința de a se întoarce să muncească pentru ei. În acest context, Culiță Sterp va demara procedurile legale împotriva Marei Bănică, având martori care vor susține în instanță versiunea lor. Mama Geta a menționat că deține dovezi clare în acest sens și că nu dorește să mai audă de Mara Bănică, considerând că aceasta face doar mahala.
Detalii despre episodul cu ciobanul de etnie rromă
Mama Geta a oferit detalii suplimentare despre ciobanul de etnie rromă care a lucrat pentru familia Sterp. Ea a explicat că acest tânăr, pe nume Viorel, a fost plătit cu 700 de euro pentru a apărea la „Acces Direct” și a susține afirmațiile denigratoare la adresa familiei Sterp. Geta Sterp a subliniat că tânărul a lucrat pentru ei aproximativ zece ani, dar avea obiceiul de a veni și pleca frecvent, și că, de fapt, nu-i plăcea munca.
Geta a mărturisit că Viorel a fost plătit de către emisiune pentru a spune minciuni și că, după apariția la televizor, tânărul și-a cerut scuze și a încercat să revină la stâna lor. Ea a explicat că au avut peste 100 de angajați de-a lungul anilor, dar niciunul nu a mai făcut astfel de acuzații. Geta a adăugat că tânărul a murit între timp și că familia s-a interesat de soarta lui recent.
„Eu sunt omul care vorbesc adevărul și nu mă ascund. Acel om a mers la ei (n. red.: la Acces Direct) și a fost plătit cu 700 de euro. Băiatul a fost la noi vreo zece ani la oi, era un țigan de la Rupea, din județul Brașov. El nu stătea la noi, venea o săptămână, două, fugea, iar venea, iar pleca, fuma vreo trei pachete de țigări pe zi, nu era asta problema, dar nu-i plăcea munca. El pe la multă lume a fost numai să fure și să plece”, a declarat mama Geta pentru fanatik.ro.
Reacțiile la alte scandaluri și relația cu Jador și Zanni
Mama Geta a comentat și împăcarea dintre Jador și Zanni, explicând că aceasta a avut loc pentru a câștiga voturi și că cei doi nu vor lansa o piesă împreună până nu se va ști cine câștigă competiția „Survivor”. Geta Sterp și-a exprimat încrederea că fiul ei, Iancu Sterp, va câștiga competiția și a subliniat că familia ei nu este disperată după bani, ci doar își dorește să fie respectată pentru munca lor.
„Dar ce s-au înjurat Jador cu Zanni, ca la ușa cortului, acum ei s-au împăcat tot pentru voturi. Ei nu scot piesa până nu văd cine câștigă, ascultă-mă pe mine! Eu simt în inima mea de mamă că Iancu va câștiga. Noi nu suntem disperați după bani, chiar e o nimica pentru noi ăia 100.000 de euro”, a spus Geta.
Mama Geta dă de pământ cu Mara Bănică
Referindu-se din nou la Mara Bănică, mama Geta a reiterat că familia Sterp își tratează angajații cu respect și că toate acuzațiile sunt nefondate. Ea a declarat că, dacă ar întâlni-o pe jurnalistă, nu ar ezita să-și exprime dezaprobarea.
„Cât stau eu în picioare să fac mâncare la cioban, carne, piure, cartofi prăjiți, la piață în fiecare zi și numai mâncare gătită, plăcinte, clătite cu urdă, dar ce nu la fac eu? Noi le facem mâncare, dar țigări, dar bere, vai câte le dăm pe lângă salariu!
Da poate Mara Bănică să țină o turmă de oi? Mara Bănică, săraca, nicio pisică nu poate să țină! Nu poate sta cu mine de vorbă că o scuip pe gură! O mahalagioaică, a trăit numai din scandaluri… Merge Culiță să o dea în judecată. Păi Culiță a câștigat și cu România TV. Ăștia fac niște afirmații…”, a completat mama Geta.