Home » Știri » Real Madrid – Ajax, scor final 1-4 Rezumat video. Ce antrenor l-ar putea înlocui pe Solari

Real Madrid - Ajax, scor final 1-4 Rezumat video. Ce antrenor l-ar putea înlocui pe Solari

Real Madrid – Ajax s-a terminat cu scorul de 1-4, iar campioana Europei din ultimii trei ani părăseşte Liga Campionilor încă din optimi.

Galacticii păreau siguri de calificare după rezultatul din tur, când s-au impus cu 2-1 în Olanda. Cu toate acestea, „lăncierii” nu s-au dat bătuţi, iar pe Santiago Bernabeu, Ajax a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii ani.

Ziyech (minutul 7), Neres (18), Tadic (62), Schone (72) au semnat reuşitele care au adus calificarea în sferturi a olandezilor, în vreme ce singurul gol al madrilenilor a fost marcat de Asensio (70).

Real a terminat meciul în 10, după ce Nacho a fost eliminat în minutul 90.

Cine ar putea veni la Real Madrid în locul lui Solari

Umilinţa a fost greu de digerat pentru fanii galacticilor. În decurs de o săptămână, Real Madrid a fost eliminată din Champions League, din Cupa Spaniei şi scoasă practic din lupta pentru titlu în urma unor înfrângeri pe teren propriu, două dintre ele fiind cu FC Barcelona.

În aceste condiţii, plecarea lui Santiago Solari din funcţia de antrenor al multiplei campioane europene pare a fi o certitudine.

Într-un sondaj realizat de Marca, cei mai mulți dintre fani au votat pentru aducerea lui Jurgen Klopp. Tehnicianul lui Liverpool a fost votat de 36% dintre respondenți. Pe locul 2, la egalitate, se află Mauricio Pochetino și Jose Mourinho, ambii find votați de 24% dintre fani.

Cu toate acestea, presa din Spania scrie că, cel mai probabil, lupta se va da între doi tehnicieni: Jose Mourinho şi Massimiliano Allegri.

Liber de contract după despărţirea de Manchester United, portughezul ar putea reveni pe banca tehnică a madrilenilor din vară. De altfe, în ultimul său interviu, el a complimentat echipa din Madrid şi a spus că perioada petrecută acolo l-a făcut un antrenor mai bun.

De cealaltă parte, Allegri s-ar putea despărţi de Juventus dacă nu va reuşi o performanţă bună în Liga Campionilor. Deşi este în proporţie de peste 90% sigur de câştigarea unui nou titlu cu torinezii, tehnicianul italian este aproape de eliminarea din Champions League după înfrângerea cu Atletico Madrid, iar jocul formaţiei sale nu impresionează.

Presa din Italia a scris că acesta ar fi vrut să îşi dea demisia după victoria cu Napoli, dar a rămas pentru meciul retur cu Atletico.

Meciurile din Liga Campionilor din 6 martie

Pe lângă Ajax Amsterdam, şi londonezii de la Tottenham au obţinut calificarea în sferturile de finală ale UCL. Harry Kane a marcat golul englezilor din partida retur cu Borussia Dortmund, iar formaţia sa avansează cu scorul de 4-0 la general.

Miercuri se dispută meciurile Porto – Roma (în tur 1-2) şi PSG – Manchester ( în tur 2-0).

Citeşte şi: Program playoff Liga 1 2019. Calendarul complet al meciurilor și etapelor