Home » Sport » România – Macedonia de Nord 3-2, în preliminariile CM 2022! Hagi, salvatorul echipei!

Nationala Romaniei, preliminariile CM 2022, Macedonia de Nord, România victorie

Naționala României de fotbal a câștigat, scor 3-2 meciul cu Macedonia de Nord din preliminariile Campionatului Mondial 2022, din Qatar.

Tricolorii au început cu dreptul Campania de calificare la mondial și au câștigat 3 puncte după meciul cu Macedonia de Nord, care s-a disputat pe Arena Națională. Elevii lui Mirel Rădoi au condus cu 2-0.
În minutul 28, Florin Tănase, căpitanul FCSB-ului și golgheterul Ligii 1, a deschis scorul și și-a trecut în cont prima reușită la echipa națională. Valentin Mihăilă a marcat al doilea gol al României în minutul 50. Adversarii au revenit și au reușit să egaleze, după ce au dat două goluri în două minute. Golul victoriei a fost înscris de Ianis Hagi când mai erau 4 minute din meci.

„În seara asta ni s-a părut că e ușor că merge bine, dar ne-a trecut glonțul pe la cap. Într-un minut puteam să pierdem tot. Dar am întâlnit un adversar redutabil, calificat la Euro. „, a declarat selecționerul Mirel Rădoi, care le-a făcut o surpriză jucătorilor și a venit la meci, chiar dacă nimeni nu se aștepta.

GRUPA J

România – Macedonia de Nord 3-2
Germania – Islanda 3-0
Liechtenstein – Armenia 0-1
La turneul final din Qatar se califică direct primul loc din grupă, locurile secunde urmând să dispute baraje.

Preliminarii CM 2022 – Rezultatele meciurilor de joi, 25 martie 2021

Grupa B:
Spania – Grecia 1-1 (Morata 33 / Bakesetas 56)
Suedia – Georgia 1-0 (Claesson 35)
Grupa C:
Bulgaria – Elveția 1-3 (Despodov 46 / Embolo 7, Seferovic 10, Shaqiri 12)
Italia – Irlanda de Nord 2-0 (Berardi 14, Immobile 39)
Grupa F:
Israel – Danemarca 0-2 (Braithwaite 13, Wind 67)
Moldova – Insulele Feroe 1-1 (Nicolaescu 9 / Olsen 83)
Scoția – Austria 2-2 (Hanley 71, McGin 85 / Kaladjzic 55, 80)
Grupa I:
Andorra – Albania 0-1 (Lenjani 41)
Anglia – San Marino 5-0 (Ward-Prowse 13, Calvert-Lewin 21, 55, Sterling 31, Watkins 83)
Ungaria – Polonia 3-3 (Sallai 6, Szalai 53, Orban 78 / Piatek 60, Jozwiak 61, Lewandowski 83)
Grupa J:
Germania – Islanda 3-0 (Goretzka 3, Havertz 7, Gundogan 56)
Liechtenstein – Armenia 0-1 (Frommelt 84 ag)
România – Macedonia de Nord 3-2 (Tănase 28, Mihăilă 50, Hagi 85 / Ademi 83, Trajkovski 84)

Preliminarii CM 2022 – Rezultatele meciurilor de miercuri, 24 martie 2021

Grupa A
Portugalia – Azerbaidjan 1-0 (Medvedev 35 ag.)
Serbia – Irlanda 3-2 (Vlahovic 40, Mitrovic 69, 75 / Browne 19, Collins 86)
Grupa D:
Franța – Ucraina 1-1 (Griezmann 19 / Kimpembe 57 ag.)
Finlanda – Bosnia și Herțegovina 2-2 (Pukki 58, 77 / Pjanic 55, Stevanovic 85)
Grupa E:
Estonia – Cehia 2-6 (Sappinen 12, Anier 86 / Schick 18, Barak 27, Soucek 32, 43, 48, Jankto 56)
Belgia – Țara Galilor 3-1 (De Bruyne 22. T. Hazard 28, Lukaku 73 / Wilson 11)
Grupa F
Turcia – Olanda 4-2 (Yilmaz 15, 34, 81, Calhanoglu 46 / Klaasen 75, de Jong 76 )
Letonia – Muntenegru 1-2 (Ikaunieks 40 / Jovetic 41, 83)
Gibraltar – Norvegia 0-3 (Sorloth 43, Thorstvedt 45, Svensson 57)