Home » Sport » România, umilită la CM handbal feminin. Tricolorele ratează calificarea în semifinale

handbal

România a pierdut duminică duelul cu Rusia, scor 18-27, din grupele principale ale Campionatului Mondial de Handbal Feminin, dupa o repriza secunda de cosmar.

Este primul meci din faza grupelor principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia. Tricolorele pierd șansele la medalii.

Prima parte a meciului a fost una foarte disputata si foarte echilibrata, la pauza intrandu-se cu scorul de 10-10. A fost o repriza in care adversarele noastre au inceput mai bine si au reusit sa se distanteze chiar si la cinci goluri, insa pe final fetele noastre au revenit excelent, Neagu egaland la ultima faza. Partea secunda a fost diametral opusa, echipa noastra fiind de nerecunoscut.

Campionatul Mondial de Handbal din Japonia. România, victorie dramatică în fața Ungariei

Desi am inceput bine, cu un gol al Cristinei Neagu, am continuat dezastruos, cu o perioada de peste 10 minute fara gol inscris! Iar cand „tricolorele” iroseau atac dupa atac, rusoaicele marcau la foc automat, astfel ca s-a ajuns pe final la aceasta diferenta de noua goluri.

Romania ramane cu zero puncte in grupa principala de la Mondial si jucatoarele noastre mai pot spera doar la calificarea la un turneu preolimpic.

Urmatoarele meciuri ale „tricolorelor” vor fi cele cu Suedia, de marti, si cu Japonia, de miercuri, potrivit ziare.com.