Primarul comunei Gogoșu, Jean Rogoveanu, a murit în această dimineață după ce a suferit un infarct în mașină, în timp ce se îndrepta spre serviciu. Dispariția sa fulgerătoare readuce în atenție și scandalul în care a fost implicat în timpul alegerilor locale din 2024, când s-a confruntat electoral chiar cu fosta sa soție.
Sfârșitul fulgerător al edilului din Gogoșu
Jean Rogoveanu, primar PSD al comunei Gogoșu, a decedat joi, 27 noiembrie 2025, după un stop cardio-respirator produs în timp ce se afla în mașină, pe DN 56A, în zona Calea Hinovei. Edilul se afla pe scaunul din dreapta, iar mașina era condusă de partenera sa, care a sunat imediat la 112 când acesta s-a prăbușit.
Echipaje SMURD și ale Serviciului Județean de Ambulanță au intervenit rapid. Manevrele de resuscitare s-au desfășurat minute în șir într-o benzinărie din zonă, însă medicii nu au mai reușit să îl salveze.
Alegerile din 2024: confruntarea cu fosta soție
Cariera politică a lui Jean Rogoveanu a fost marcată de un episod tensionat în timpul alegerilor locale din 2024. În plin proces de divorț, edilul a descoperit că unul dintre contracandidați era chiar fosta sa soție, Ileana-Codruța Rogoveanu, care a intrat în cursă din partea PNL.
Campania electorală a devenit rapid una controversată. Rogoveanu a acuzat public că fosta sa soție ar fi candidat „din răzbunare”. Tensiunea dintre cei doi a fost intens discutată în comunitate, iar campania s-a desfășurat într-un climat încărcat emoțional.
În final, Jean Rogoveanu a câștigat mandatul din 2024, obținând aproximativ 71,4% dintre voturi (859 de voturi), în timp ce fosta sa soție a primit 27,9% (336 voturi).
Controverse anterioare: acuzații de violență domestică
În 2023, numele lui Jean Rogoveanu a apărut într-un alt scandal, după ce fosta sa soție a sunat la 112 și a reclamat un episod de agresiune domestică. La acel moment, poliția a emis un ordin de protecție provizoriu. Edilul a respins acuzațiile, însă incidentul a rămas consemnat în documentele oficiale ale autorităților.
Averea considerabilă a primarului din Gogoșu
Potrivit declarației de avere, Jean Rogoveanu deținea un patrimoniu impresionant, format în principal din terenuri agricole și proprietăți imobiliare. Edilul avea:
-
83 de terenuri în comuna Gogoșu
-
aprox. 195 ha de teren arabil
-
1 ha de teren intravilan
-
aprox. 3 ha de teren forestier
-
4 case în proprietate
-
3 autoturisme: Smart (2005), Ford (2018) și Mercedes-Benz (2016)
În plus, împreună cu fosta soție, deținea:
-
un teren intravilan de 487 m² în Drobeta-Turnu Severin
-
un teren agricol de 100.000 m² în Gogoșu
La capitolul venituri, edilul încasa anual aproximativ 107.105 lei din funcția de primar și o pensie anuală de aproximativ 19.440 lei.


















