Home » Știri » Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros. Simona Halep a câştigat uşor meciul din optimile turneului de Grand Slam Roland Garros în faţa jucătoarei din Polonia Iga Swiatek.

Scorul meciului a fost 6-1, 6-0, după doar 45 de minute de joc.

Conform ProSport.ro, jucătoarea din Constanţa s-a impus în primul set în 26 de minute. După ce a condus cu 5-0 la game-uri, fostul lider mondial a pierdut un game.

Însă, Simona Halep și-a revenit și a încheiat primul act cu un break, scor 6-1.

În setul al doilea Simona nu a mai pierdut niciun game. Jocul s-a terminat cu 6-0 și s-a calificat în sferturile competiției de la Paris.

Simona Halep e în mare formă la Roland Garros 2019 şi îşi păstrează statutul de favorită la cucerirea celui de-al doilea trofeu consecutiv la turneul francez.

La finalul partiei din optimile de finlă, românca a părut foarte motivată şi i-a cucerit pe francezi cu discursul său.

Numărul trei mondial s-a calificat la pas în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. după una dintre cele mai facile partide jucate în ultimul timp. Scor 6-1, 6-0, împotriva jucătoarei Iga Swiatek.

Reacția Simonei Halep în fața francezilor

Publicul de la Roland Garros a cucerit-o pe Halep, care a mulţumit în limba franceză. De asemenea, românca încearcă să nu pună presiune pe ea:

După acest meci, sunt lucruri de făcut, a fost un joc bun.

E foarte puternică, am făcut un joc bun. Primesc multă energie, atunci când joc în faţa unui public aşa de frumos. Deci, ‘Merci beaucoup à tous’ .

Mă simt bine pe teren, nu mă stresez în legătură cu rezultatul. Sunt din nou în săptămâna a doua aici, aşa că tot ce vine de acum înainte este ca un bonus.

O să îmi joc şansa la fiecare meci şi vom vedea ce se va întâmpla”, a declarat numărul trei mondial.