Home » Știri » Spania U21. Spania este câștigătoarea Campionatului European U21

Spania U21. Spania este câștigătoarea Campionatului European U21

Spania U21. Spania a câștigat finala Campionatului European U21. Spaniolii au marcat câte un gol în fiecare repriză, în timp ce, Germania a reușit să marchieze primul gol la finalul meciului.

Finala Campionatului European U21 s-a jucat la Udine, pe ”Dacia Arena”. Aici au fost prezenți un număr de 20.000 de suporteri. Spania a avut o evoluție bună încă de la începutul meciului, față de echipa adversară. Acest început de meci promițător pentru echipa Spaniei, s-a concretizat în minutul 7, atunci când ibericii au marcat primul gol în meciul împotriva Germaniei.

Cel care a marcat primul gol al meciului a fost Fabian Ruiz. Acesta a deschis scorul cu o execuţie personală spectaculoasă de la marginea careului. Meciul a fost foarte strâns. Atacurile Ibericilor au contibuat. Nici nemții nu s-au lăsat mai prejos și au atacat periculos de câteva ori, însă până la pauză nu s-a mai marcat niciun gol. În a doua repriză a meciului Germania a abordat o strategie mai ofensivă. Acest lucru nu a fost, însă suficient. Atacurile nemților nu au pus deloc probleme Spaniei.

Al doilea gol a venit în minutul 69. Cel care a marcat a fost Dani Olmo. Acesta este jucător legitimat la Dinamo Zagreb. El a profitat de o greșeală a portarului Alexander Nubel. Acesta a respins greşit un balon în faţă, iar mijlocaşul, aflat pe fază, l-a lobat şi a înscris. Golul Germaniei a venit în ultimele minute ale partidei. Nadiem Amiri a fost cel care a marcat primul gol pentru Germania. Meciul s-a încheiat cu 2-1, pentru Spania.

Echipele de start au fost:

Spania: Silvera – Aguirregabiria, Nunez, Vallejo, Junior – Roca, Ruiz – Olmo, Ceballos, Fornals – Oyarzabal
Germania: Nubel – Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs – Serdar, Eggestein, Dahoud – Oztunali, Waldschmidt, Amiri