Home » Știri » Victorie pentru David Popovici: Cel mai bun timp în finala probei de 200 m liber

David Popovici

Victorie pentru David Popovici! Sportivul a scos cel mai bun timp în finala probei de 200 m liber. Iată detaliile!

Victorie pentru David Popovici

La Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Otopeni, tânărul campion european David Popovici a obținut o victorie remarcabilă în finala probei masculine de 200 m liber. Competiția a avut loc vineri seara, iar performanța sa i-a adus României un moment de mândrie în cadrul evenimentului.

Cu un timp impresionant de 1 minut, 42 secunde și 4 sutimi, David Popovici și-a demonstrat superioritatea în cadrul competiției. Deși se afla pe locul patru după primele 125 de metri, sportivul român a reușit un finiș remarcabil, depășindu-și toți adversarii și ocupând locul fruntaș.

Cel mai bun timp în finala probei de 200 m liber

În competiție, Popovici a fost urmat în clasament de doi britanici de calibru, James Guy și Matthew Richards, cu timpi de 1 minut, 42 secunde și 66 sutimi, respectiv 1 minut, 42 secunde și 70 sutimi. În serii, sportivul român înregistrase al treilea timp, 1 minut, 42 secunde și 39 sutimi, anticipând deja o performanță notabilă.

În contrast, Mihai Gergely, cu al 15-lea timp în semifinale (1 minut, 46 secunde și 77 sutimi), a ratat calificarea în finala programată pentru sâmbătă, de la ora 18:06. Cu toate acestea, eforturile colectivului românesc sunt evidente, iar David Popovici este în centrul atenției cu performanța sa excepțională.

Evenimentul de vineri seara a adus și prima medalie pentru România la aceste Europene, câștigată de Andrei Ungur în proba de 100 m spate, unde a obținut medalia de bronz.

David Popovici este deja un nume cunoscut în lumea înotului, având la activ multiple performanțe notabile. La ediția precedentă a Europenelor în bazin scurt, desfășurată la Kazan (Rusia) în 2021, a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber. De asemenea, la Mondialele din 2022 de la Melbourne, a obținut argintul la aceeași probă.

Cu această nouă victorie la Europenele de la Otopeni, David Popovici continuă să-și consolideze poziția în elita înotului european și mondial, reprezentând o sursă de inspirație pentru tinerii pasionați de acest sport în România.

Sursa foto: Arhivă