Home » Sport » Viitorul în genunchi în fața celor de la Gent! Au pierdut cu 3-6!

Viitorul în genunchi în fața celor de la Gent! Au pierdut cu 3-6!

Viitorul în genunchi în fața celor de la Gent

Coșmar pentru echipa lui Gheorghe Hagi în Belgia.

Viitorul în genunchi în fața celor de la Gent. Românii nu au găsit nicio soluție în față belgienilor, iar meciul s-a terminat 6-3. Gazdele au deschis rapid scorul, după 4 minute prin Asare. Brecht Dejaegere majorează diferenţa pentru Gent, 9 minute mai târziu. În minutul 21, fundașul Viitorului, Mladen readuce speranța în tabăra românilor, după ce înscrie pentru 1-2. Kubo reface diferenţa de două goluri cu un şut fantastic. Când mai erau doar câteva minute din prima repriză, Iacob comite un fault în careu şi Yaremchuk transformă lovitura de la 11 metri. Kubo îşi trece în cont dubla și prima repriză se încheie. În partea a doua, Yaremchuk găsește din nou drumul spre poartă. Ucraineanul a făcut 6-1 după ce a ridicat mingea peste portarul Tordai. Căpitanul Viitorului, Bogdan Țîru reduce din handicap în minutul 56. Patru minute mai târziu același Tîru reia din 2 metri în poarta goală. Gent a câștigat fără probleme meciul, iar în acest moment pentru constănțeni va fi destul de greu să întoarcă scorul și să se califice în turul următor.

Gent, coșmarul lui Gică Hagi

În 2016, belgienii au bătut Viitorul la scor, 5-0 tot în preliminariile Europa League. A urmat apoi meciul din România încheiat la egalitate 0-0. Anul acesta, Gent a ajuns în Europa League după excluderea lui Mechelen. Tot scandalul a fost din cauza unor meciuri trucate. Partida cu echipa lui Gheorghe Hagi este primul oficial din acest sezon. Prima etapă de campionat o va juca duminică cu Charleroi.