Redactia.ro

De ce a retras Joe Biden trupele din Afganistan? Președintele american își apără decizia

Joe Biden, despre momentul in care vom scapa de pandemie

Joe Biden a explicat, luni seară, la Casa Albă, motivul pentru care a retras trupele americane din Kabul, cucerit acum de talibani. Președintele SUA a precizat că era de așteptat, la un moment dat, să se întâmple acest lucru, acuzând armata afgană că a refuzat să ajungă la un consens cu talibanii.

De ce a retras Joe Biden trupele din Afganistan? Președintele american își apără decizia

Kabulul a revenit la situația de acum 20 de ani: dominat de talibani. Mulți s-au întrebat de ce Joe Biden a retras soldații americani de pe frontul de luptă din Afganistan, aceștia asigurând libertatea cetățenilor. Drept urmare, Joe Biden a venit cu explicații ferme, luni seară, în cadrul unei conferințe la Casa Albă, refuzând să mai răspundă întrebărilor jurnaliștilor.

Președintele SUA a precizat că misiunea armatei americane a fost una de reușită în Afganistan, răzbunând în special atacul terorist din 2001 din America și combătânt atacurile teroriste. Joe Biden a mai punctat faptul că își asumă retragerea și că nu și-a mai dorit să lase această atribuție pe umerii viitorilor președinți ai SUA.

PRO TV - O femeie a filmat fuga de talibani, după ce aceștia au preluat Kabul! Video-ul sfâșietor a devenit viral

Foto: afgani fugind de talibani

”Ne-am dus în Afganistan acum aproape 20 de ani cu scopuri clare, să ne răzbunăm pe cei care ne-au atacat la 11 septembrie 2001 şi să fim siguri că al-Qaeda nu va folosi afganii ca bază de atac împotriva noastră. Am făcut asta. Nu am renunţat la prinderea lui Osama bin Laden şi l-am prins. Misiunea noastră nu a fost niciodată să construim o naţiune, să creăm o democraţie. Am argumentat timp de mai mulți ani că misiunea din Afganistan trebuie să fie axată asupra combaterii terorismului Amenințarea teroristă s-a extins dincolo de Afganistan. Realitatea este că am avut de ales între a respecta înțegerea încheiată de administrația Trump sau să reluăm luptele. Am promis americanilor că voi fi mereu cinstit cu ei și adevărul este că lucrurile au evoluat mult mai rapid decât ne așteptam. Stau în spatele deciziei mele: nu exista niciun moment perfect pentru a ne retrage trupele din Afganistan”, a declarat Joe Biden.

Primele imagini cu talibani înarmați pe străzile Kabulului GALERIE FOTO | Digi24

Foto: talibani în Afganistan

Joe Biden: ”Liderii afgani au renunțat la luptă și au fugit din țară”

De asemenea, Joe Biden îi acuză pe afgani că și-au abandonat teritoriul refuzând să mai lupte, iar soarta soldaților americani nu mai putea fi riscată.

”Am făcut planuri pentru toate situațiile posibile. Ce s-a întâmplat: Liderii afgani au renunțat la luptă și au fugit din țară. Armata afgană s-a prăbușit. Am cheltuit 1.000 de miliarde de dolari pentri armata afgană. Forțele armate afgane nu au fost în stare să lupte pentru poporul lor. Soldații americani nu ar trebui să lupte și să moară într-un război pe care afganii au refuzat să îl poarte. I-am îndemnat pe afgani să caute un acord politic cu talibanii. Au refuzat. Dacă forțele afgane nu se apără, încă un an în plus de prezență americană nu ar fi făcut nicio diferență. Nu am vrut să repet greșelile trecutului de a rămâne și lupta într-un conflict care nu este în interesele Statelor Unite„  a mai spus Biden.

Joe Biden: ”Nu regret decizia de a pune capăt luptelor SUA în Afganistan”

Joe Biden a mai dat asigurări că cestățenii americani vor fi aduși în siguranță din Kabul, dar și că Ambasa SUA din capitala Afganistanului a fost închisă în siguranță.

”Am închis în siguranță ambasada noastră din Kabul, iar în următoarele zile vom transporta mii de cetățeni americani în afara Afganistanului Guvernul afgan a descurajat SUA din a organiza un exod în masă. Vom continua să susținem plecarea în siguranță a aliaților noștri, vom răspunde rapid oricărui atac asupra oamenilor noștri. SUA își va apăra oamenii cu forță devastatoare dacă este nevoie. Nu regret decizia de a pune capăt luptelor SUA în Afganistan, nu voi cere soldaților noștri să lupte la nesfârșit în războiul civil al unei alte țări. Știu că decizia mea va fi criticată, dar nu voi nu voi lăsa această decizie pentru un alt președinte” , a mai declarat Joe Biden.

Femeile din Kabul în pericol. Vor fi, din nou, sclavele talibanilor

Kabulul s-a mai aflat sub dominație talibană în perioada 1996-2001. Cetățenii afgani își amintesc de chinurile groaznice la care erau supuși, mai ales familiile. De teamă că vor retrăi acele momente, mulți oameni au încercat cu disperare să se urce în avioanele americane care se ocupau de deportare. Într-un avion, de exemplu, s-au urcat 600 de afgani. În privința femeilor, deja, talibanii au pornit din ușă-n ușă pentru a face o listă cu femeile cu vârtse cuprinse între 12 și 45 ani. Multe femei, care au reușit să devină independente, deja au început să-și comande burca, cu care vor fi obligate să meargă pe stradă, însoțite doar de soți, așa cum se întâmpla acum 20 de ani.

Talibanii le obligă pe femeile afgane să-și părăsească locurile de muncă și aduc rude-bărbați să le înlocuiască | Digi24

Foto: femei musulmane din Kabul

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: