Gimnasta Sabrina Voinea, în vârstă de 17 ani, își pune speranțele în Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) pentru a-și revendica dreptul la medalia de bronz în finala de la sol de la Jocurile Olimpice Paris 2024. Sportiva și echipa sa de avocați susțin că a fost nedreptățită și subevaluată, aducând dovezi în sprijinul acestei afirmații.
Sabrina Voinea a avut o prestație remarcabilă în finala de la sol, obținând un punctaj de 5.900 pentru dificultate și 7.900 pentru execuție. Cu toate acestea, o penalizare de o zecime de punct a împiedicat-o să urce pe podium. Conform explicațiilor oferite de Nadia Comăneci, această penalizare a fost rezultatul unei fotografii în care se vedea călcâiul Sabrinei ieșind ușor din linie.
Contestație după Jocurile Olimpice
Mama și antrenoarea Sabrinei, Camelia Voinea, a contestat această decizie, postând mai multe imagini din timpul exercițiului fiicei sale, care arată că sportiva nu a ieșit din covor. Această concluzie a fost confirmată și de analiza imaginilor efectuată de NBC, stârnind controverse și discuții în rândul iubitorilor de gimnastică.
Sabin Gherdan, președintele Asociației Române de Arbitraj Sportiv, a explicat că decizia inițială a fost contestată și că acum se află în fața TAS, divizia ad-hoc de la Paris. El a menționat că, deși contestația inițială a fost respinsă, există încă posibilitatea ca rezultatul să fie modificat în urma procedurii la TAS.
Când va apărea rezultatul contestației
Gherdan a detaliat pașii următori în acest proces și a precizat că toate deciziile TAS sunt publicate pe site-ul oficial. Dintre cele opt cazuri deja soluționate la divizia ad-hoc a TAS, doar unul a fost acceptat. Totuși, există speranța că decizia privind cazul Sabrinei Voinea ar putea fi în favoarea sa.
Procedura de arbitraj la TAS este foarte rapidă, conform regulilor arbitrale ale instituției, divizia ad-hoc având obligația de a pronunța o soluție în termen de 24 de ore de la înregistrarea cererii. Aceasta înseamnă că un verdict ar putea fi emis în curând, aducând claritate și, posibil, dreptate pentru tânăra gimnastă.
„Există posibilitatea ca rezultatul să fie modificat în urma contestației, care inițial a fost respinsă și acum este contestată în fața TAS, divizia ad-hoc de la Paris.
Toate deciziile sunt publicate pe site-ul TAS, iar dintre cele opt cazuri deja soluționate, doar unul a fost acceptat. În teorie, este posibil ca clasamentul să fie schimbat și sportiva noastră să primească medalia respectivă.
Procedura este foarte rapidă. Conform regulilor arbitrale ale TAS, divizia ad-hoc ar trebui să pronunțe o soluție în termen de 24 de ore de la înregistrarea cererii.
Astfel, până la finalul zilei ar trebui să avem o decizie. (…) Mă aștept ca în această seară să fie comunicată decizia, dar nu și motivarea acesteia. Ulterior, vom afla detaliile.
Există, de asemenea, posibilitatea ca, în cazuri excepționale, Curtea și arbitrii să considere că sunt necesare informații suplimentare și, în acest caz, soluționarea ar putea fi amânată pentru o scurtă perioadă”, a declarat oficialul pentru Euronews.




















