Home » Știri » CFR Cluj a jucat dezastruos cu FC Astana, în primul tur preliminar din Liga Campionilor

CFR Cluj a fost învinsă cu scorul de 1-0 (0-0) de formaţia kazahă FC Astana, marţi, pe Astana Arena din Nursultan, în manşa I a primului tur preliminar al Ligii Campionilor.

Formaţia kazahă, în care atacantul român Dorin Rotariu a evoluat titular, a fost supusă unei presiuni constante de CFR Cluj în debutul întâlnirii, campioana României creându-şi câteva ocazii importante de a deschide scorul, conform Agerpres. Mai întâi Ovidiu Hoban a trimis un şut peste poartă, pentru ca în minutul 11 Juan Culio să rateze o ocazie extrem de importantă. Fundaşul Evgheni Postnikov a respins greşit o minge, Culio a recuperat, a intrat în careu, dar de la aproximativ 11 metri nu a reuşit să trimită în plasă.

Astana a reuşit să marcheze dintr-o fază fixă în minutul 68. Mingea venită dintr-un corner de pe partea dreaptă a trecut prea uşor de Vinicius şi Culio, iar fundaşul Evgheni Postnikov, liber la 2 metri, a trimis mingea în plasă. Cu toate că a pierdut cu 0-1 prima manșă cu Astana, CFR are posibilitatea să-și ia revanșa în returul de pe 17 iulie, ora 21:00, transmis în direct la Digi Sport 1.