Redactia.ro

Cine sunt Gigi Ștefan și Teodor Niță, procurorii reținuți pentru corupție la Constanța

Gigi Ștefan și Teodor Niță/ SURSA FOTO:DOBROGEA LIVE

Procurorii Parchetului General au efectuat miercuri percheziții la domiciliile procurorilor Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță, precum și în alte 11 locații, într-un dosar cu acuzații de trafic de influență și corupție. La percheziții, procurorii ar fi găsit 100.000 de euro în biroul lui Gigi Valentin Ștefan, la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța, și alți 30.000 de euro în mașina lui. Ambii au fost chemați la audieri joi seară — Teodor Niță a fost adus cu duba și mascați, cu mandat de aducere, iar Gigi Valentin Ștefan a venit singur, scrie G4media.ro. 

Cei doi sunt considerați cei mai influenți procurori din parchetele constănțene și au construit de-a lungul anilor o rețea de putere în sistemul de justiție de la malul mării, cu precădere în perioada administrației locale conduse de Radu Mazăre, Nicușor Constantinescu și Sorin Strutinsky.

Gigi Valentin Ștefan — ascensiunea unui fost jandarm

Gigi-Valentin Ștefan, în vârstă de 54 de ani, s-a născut în Ciocănești, județul Călărași. A fost jandarm și a intrat în magistratură la sfârșitul anilor ’90, când accesul în sistem se putea face printr-un simplu interviu la Ministerul Justiției.

A avansat rapid: în iunie 2002 a fost premiat prin decret prezidențial semnat de Ion Iliescu și contrasemnat de Adrian Năstase, cu diploma „Meritul judiciar”, pentru „contribuția importantă în justiție”. În 2010, pe când era prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța, și-a susținut doctoratul cu tema „Bancrută frauduloasă” la Academia de Poliție „Al. I. Cuza”.

Ștefan a reușit performanța de a conduce, succesiv, toate parchetele din Constanța. Din 2016 a condus aproape opt ani Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța, prin mandate pline și delegări, până la începutul lui 2024, când a fost delegat în funcția de procuror general adjunct al PCA.

Avere controversată și tranzacții cu firme legate de Assad

În 2018, publicația Info Sud-Est, în colaborare cu RISE Project, a documentat averea familiei lui Ștefan — inclusiv o vilă de lux pe malul lacului Siutghiol — și o serie de tranzacții controversate.

Socrul procurorului, Ilie Albu, a primit o retrocedare controversată în localitatea Corbu, pe un teren de 49 de hectare aflat în baza militară a armatei române. La doar două luni după retrocedare, terenul a fost vândut către o firmă conectată la clanul fostului dictator sirian Bashar al-Assad, pentru aproape un milion de euro. Procurorul a refuzat să pună jurnaliștii în contact cu socrul său pentru a cere un punct de vedere.

O altă investigație a arătat că Ștefan s-a îmbogățit cu două terenuri retrocedate ilegal de gruparea fostului primar Radu Mazăre — condamnat alături de alte 30 de persoane pentru retrocedarea ilegală a peste 100 de hectare din Constanța și Mamaia. Unul dintre terenuri a fost cumpărat de procuror chiar în perioada în care subalternii săi închideau cauze penale legate de retrocedările orchestrate de gruparea Mazăre. Pe al doilea teren, familia procurorului a construit o vilă impunătoare, vecină cu proprietatea șefei Aqua Magic din Constanța — obținută prin aceeași filieră a retrocedărilor.

De asemenea, în declarația de avere a lui Ștefan a apărut timp de un an suma de 400.000 de euro primită pentru un teren de 300 mp de la firma Gur Holding, controlată la acea vreme de fosta sa soție și omul de afaceri Gur Ramazan. Ulterior, banii au dispărut din declarație, fără să apară investiții sau achiziții corespunzătoare.

La acea vreme, Ștefan a declarat că va face declarații doar în fața procurorilor dacă va fi cazul, nu în fața jurnaliștilor, și că investigațiile de presă dovedesc că este o țintă a infractorilor pe care i-a trimis în judecată de-a lungul timpului.

Teodor Niță — judecător, avocat, procuror și ieșiri nervoase

Teodor Niță a avut un parcurs atipic: a fost judecător, a ieșit din magistratură în urma unui episod controversat, a activat ca avocat, după care a revenit ca procuror. În ultimii ani s-a specializat pe infracțiuni cu deșeuri în Portul Constanța. În 2020 a candidat la șefia DIICOT, alături de Giorgiana Hossu și Daniel Horodniceanu.

Unul dintre cele mai vechi episoade controversate care îi poartă numele datează din 2014, când a dispus internarea la psihiatrie a bărbatului care îl scuipase pe fostul președinte Traian Băsescu la Constanța. Potrivit celui în cauză, Adrian Zglobiu, procurorii l-ar fi obligat să se interneze, altfel îl internau ei 30 de zile.

Chiar în seara percheziților recente, Niță a avut o ieșire nervoasă în fața unei jurnaliste care l-a întrebat ce caută procurorii la el acasă. Ulterior a revenit, spunând că „nu știe în cine s-a înfipt” dintre jurnaliști.

Numele „procurorului Niț” în dosarul Vlad Pascu

Numele unui procuror „Niț” apare și în stenogramele DIICOT din cazul lui Vlad Pascu, adolescentul drogat care a ucis doi tineri la 2 Mai. Avocatul familiei Pascu îl menționează într-o discuție cu Miruna Pascu, mama celui care a provocat accidentul, în contextul în care încerca să o ajute în situația arestului preventiv al fiului ei:

„ADRIAN: Eu am vorbit, am… a zis unul că a găsit o… să vedem o… la procurorul Niț… să vedem. O să vedem poate am vreun răspuns.

PASCU MIRUNA: Tre să mă interesez că… nici pe preventiv nu-l ține mult, sau îl bagă pe preventiv pe penitenciar.

ADRIAN: Hai că te sun pe WhatsApp.

PASCU MIRUNA: Tre să mă interesez neapărat.”

Conform listelor CSM, în toată țara figurau doar patru procurori cu numele de familie începând cu „Niț”, din care doar unul în județul Constanța — Teodor Niță de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța. Info Sud-Est și G4Media au întrebat Parchetul General și Inspecția Judiciară dacă s-au sesizat din oficiu. Ambele instituții au răspuns că nu fac verificări în cazul de față.

„Aberații de drept și monstruozități juridice” — ce au scris judecătorii despre cei doi

Numele lui Niță și Ștefan apar împreună în motivarea condamnării definitive a lui Lucian Duță, fostul șef al Casei de Sănătate, condamnat la 6 ani de închisoare pentru mită de peste 6 milioane de euro. Ulterior, ÎCCJ condusă de Lia Savonea i-a anulat condamnarea, invocând prescripția.

În motivarea condamnării, judecătoarele Daniela Panioglu și Adina Guluțanu de la Curtea de Apel București au notat că Niță și Ștefan au desfășurat o acțiune „cu vădit caracter penal” în încercarea de a-l ajuta pe Duță și de a îngreuna tragerea sa la răspundere penală.

Judecătoarele au descris activitatea lui Niță în termeni duri:

„Toate aceste aberații de drept și monstruozități juridice construite de procurorul de caz au fost analizate, în mod riguros și obiectiv, în urma preluării dosarului de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție.”

Documentul descrie cum Lucian Duță și-a schimbat domiciliul în Constanța și la doar două zile a depus un denunț împotriva martorilor cheie, pentru a-i discredita. Procurorul Niță a început urmărirea penală față de aceștia după doar 12 zile lucrătoare de la introducerea denunțului.

Reacția sistemului a fost surprinzătoare: în loc să fie cercetați, cei doi procurori au rămas netulburați, iar Inspecția Judiciară a sesizat CSM în materie disciplinară chiar împotriva judecătoarelor care îi criticaseră, acuzându-le de utilizarea unor expresii inadecvate și de exercitarea funcției cu rea-credință.

Ancheta în care sunt vizați Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță este în curs de desfășurare, iar reținerea celor doi pentru 24 de ore marchează o escaladare semnificativă într-un caz care aruncă o lumină dură asupra modului în care s-a exercitat puterea în sistemul de justiție din Constanța în ultimele două decenii.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: