Home » Sport » Cupa României! Dinamo a trecut mai departe, Gaz Metan eliminată!

Cupa României! Dinamo a trecut mai departe, Gaz Metan eliminată!

Cupa Romaniei

Cupa României/ Dinamo a câștigat fără probleme meciul cu UTA, scor 3-1 și s-a calificat în optimile Cupei României.

Moldoveanu a deschis scorul dintr-o pasă a lui Nistor. Gazdele au egalat prin Romario Moise. În repriza secundă, Dan Nistor a înscris pentru 2-1. Pe final în minutul 82, Neicuţescu a înschis tabela de marcaj.

”A fost un meci foarte dificil. Au jucat foarte bine, au luptat. Terenul artificial nu ne-a avantajat, dar sunt fericit că am câștigat”, a declarat Dusan Uhrin după meci.

Cea mai mare surpriză a primei zile a fost eliminarea celor de la Gaz Metan Mediaș, care au pierdut 1-2 în fața celor de la Foresta Suceava. Și Academia Clinceni a trecut mai departe după ce a învins-o cu 3-2 pe Turris Oltul. Șaisprezecimile de finală în Cupa României se dispută într-o singură manșă.

Rezultate și programul din 16-imile Cupei României:

Marți, 24 septembrie

Flacăra Horezu – Astra Giurgiu 0-2 (V. Gheorghe 44, G. Ajayi 83)
Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaş 2-1 ( D. Dudu 41, R. Martin 44 / S. Buș 8)
UTA- Dinamo 1-3 (Moise 19/ Moldoveanu 13, Nistor 58, Neicuțescu 82 )
Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0 (Grăjdan 45+1)
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni 2-3 (P. Păturcă 63, S. Negruț 90+1 / R. Ion 38, B. Barbu 78, J. Deretti 84)
Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3 (E. Nica 2, Bari 53 / D. Benzar 17, C. Țîră 43, 60),
U Craiova 1948 – Universitatea Cluj 2-3