Home » Știri » David Popovici, cel mai bun timp în finala de la 200 m liber la Campionatul European de natație

david popovici

David Popovici continuă să impresioneze în lumea natației, calificându-se cu cel mai bun timp în finala probei de 200 de metri liber la Campionatul European de Natație de la Belgrad. Performanța sa remarcabilă reconfirmă poziția sa de vârf în acest sport și promite noi succese pentru România.

Popovici, în vârstă de doar 19 ani, a reușit să obțină cel mai rapid timp în serii, cu un impresionant 1 minut și 45 de secunde și 44 de sutimi. Acesta a fost cu aproape două secunde mai rapid decât principalul său adversar, sârbul Velimir Stjepanovic, care a înregistrat un timp de 1 minut și 47 de secunde și 18 sutimi.

Pregătiri pentru Finală și Jocurile Olimpice

David Popovici nu doar că se pregătește intens pentru finala de la 200 de metri liber, dar își concentrează eforturile și pe Jocurile Olimpice de la Paris. Sportivul român a declarat că încearcă să nu lase presiunea să îl copleșească și că are așteptări mari pentru viitoarele competiții.

Echipa României la Campionatul European de Natație

România participă la Campionatele Europene de la Belgrad cu o echipă de 11 sportivi, printre care se numără și David Popovici, care concurează la probele de 100 m liber, 200 m liber și ștafeta de 4×100 m liber. Alături de el, alți înotători precum Patrick Sebastian Dinu, Mihai Gergely și Denis Laurean Popescu contribuie la eforturile României de a obține performanțe notabile.

„România participă în acest an la Europenele de la Belgrad cu 11 sportivi: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4×100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4×100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate)”, potrivit RTV.

David Popovici a demonstrat deja că este capabil de performanțe deosebite, câștigând aurul la proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene. Anul trecut, la Campionatele Mondiale de la Fukuoka, Popovici a ocupat locul șase la 100 metri liber, reflectând asupra unui an plin de provocări și învățături.

Astfel, calificarea lui David Popovici în finala probei de 200 de metri liber cu cel mai bun timp subliniază încă o dată talentul și determinarea acestui tânăr sportiv. Cu o carieră promițătoare în față, Popovici este un exemplu de excelență în sport, inspirând tinerii înotători din România și din întreaga lume.

Ştafeta României, condusă de David Popovici. A obţinut locul 5

În cadrul Campionatului European de natație desfășurat la Belgrad, ștafeta României, compusă din Patrick Sebastian Dinu, Alexandru Szilagyi, George-Adrian Rațiu și David Popovici, a reușit să se claseze pe un meritoriu loc cinci în proba de 4×100 metri liber. Aceasta competiție, notată de news.ro, a evidențiat spiritul de echipă și performanțele individuale ale înotătorilor români.

David Popovici, unul dintre cei mai promițători tineri înotători români, a fost cel care a deschis competiția pentru România. El a intrat primul în bazin și a reușit să încheie cei 100 de metri într-un timp remarcabil de 47.22 secunde, situând România pe primul loc după prima schimbare.

A urmat George-Adrian Rațiu, care a menținut nivelul de performanță al echipei cu un timp de 49.48 secunde pentru cei 100 de metri înotați de el. Cu toate acestea, schimbările ulterioare au văzut echipa României pierzând puțin teren.

Alexandru Szilagyi, înotătorul care a preluat ștafeta al treilea, a finalizat cei 100 de metri cu un timp de 49.49 secunde, ceea ce a dus România pe locul șase în clasament în acel moment. Eforturile finale ale echipei au fost conduse de Patrick Sebastian Dinu, care a reușit să recupereze puțin din timpul pierdut, înotând cei 100 de metri în 47.83 secunde.

Astfel, România a încheiat competiția pe locul cinci, o performanță demnă de apreciat având în vedere nivelul ridicat al competiției și al echipelor participante.

Medalia de aur a fost adjudecată de echipa Serbiei, care a terminat cursa cu un timp total de 3:12.90. Pe locul doi s-a clasat Polonia cu un timp de 3:13.25, iar Grecia a obținut medalia de bronz cu un timp de 3:13.73.

David Popovici a renunțat la facultate pentru Jocurile Olimpice

Deși a primit numeroase oferte din străinătate pentru a-și continua studiile, David a decis să rămână în țară pentru a-și urma pasiunea pentru înot și a-și dezvolta cariera academică. Această alegere a atras atenția presei, iar David a fost invitat să țină un discurs la festivitatea de deschidere a anului universitar, demonstrându-și dedicarea atât în domeniul sportiv, cât și academic.

Totuși, din cauza programului său extrem de încărcat și a necesității de a se concentra pe antrenamente și competiții, David a fost nevoit să amâne continuarea studiilor universitare pentru a se putea pregăti pentru Jocurile Olimpice, potrivit Fanatik. Decizia sa a fost susținută de conducerea universității, având în vedere că David va participa la ultimele pregătiri pentru Jocurile Olimpice și va concura la Campionatul European de la Belgrad în lunile următoare.

Sursa foto: Arhivă