Home » Sport » David Popovici s-a calificat în finala de la 100 metri liber, la Campionatele Europene de la Otopeni. Când e ultimul act

Lovitură de proporții! David Popovici, absent de la Mondialele de înot de la Doha

David Popovici s-a calificat, sâmbătă seara, în finala probei de 100 m liber, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni, cu al şaselea timp.

Sportivul nostru a fost cronometrat cu timpul de 46 sec 48/100 în semifinale. Cel mai rapid a fost francezul Maxime Grousset, care l-a devansat pe român cu 85/100. În serii, Popovici fusese înregistrat cu al doilea timp, 46 sec 70/100.

David Popovici se simte obosit

Din păcate, tot sâmbătă, 9 decembrie, David Popovici s-a clasat pe locul 4 la proba de 200 de metri în bazin scurt.

„Sunt foarte obosit, de abia aştept să dorm şi sper să dorm bine. Acum sunt aşteptat şi la testul antidoping… de abia aştept să ajung acasă.

A fost o zi foarte grea pentru mine, care însă mă pregăteşte pentru concursurile importante care urmează”, a precizat Popovici.

Celălalt român care a evoluat în semifinale, Patrick-Sebastian Dinu, a obţinut al 14-lea timp, 47 sec 71/100, ratând finala care va avea loc duminică, de la ora 19:08.

Andrei Ungur a câstigat medalia de bronz

Vineri seara, Andrei Ungur a câştigat prima medalie pentru România la Europenele de la Otopeni, bronz în proba de 100 m spate.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

Rezultatele complete ale sportivilor români în ziua a cincea, sesiunea de seară:

• 200 m liber masculin – finala: David Popovici – 1:42.52 min. – locul 4;
  • 100 m liber masculin – semifinale: David Popovici – 46.48 s. (calificat în finală cu al șaselea timp);
  • 100 m liber masculin – semifinale: Patrick Dinu – 47.71 s (s-a oprit în semifinale);
  • 200 m spate masculin – semifinale: Denis Popescu – 1:54.95 min. (s-a oprit în semifinale);
  • 100 m mixt masculin – semifinale: Mihai Gergely – 54.66 s (s-a oprit în semifinale);
  • 100 m mixt masculin – semifinale: Daniel Nicușan – descalificat.