Cei trei suspecți reținuți în ancheta privind explozia blocului din Rahova au fost arestați preventiv. Este vorba despre un angajat al Distrigaz și doi angajați ai firmei care a efectuat verificările la rețeaua de gaze a imobilului.
Potrivit informațiilor din dosar, aceștia sunt acuzați că nu și-au îndeplinit corespunzător atribuțiile de serviciu, deși existau sesizări privind miros de gaz în clădire, cu câteva ore înainte de tragedie.
Primele arestări în dosarul exploziei din Rahova
Cei trei vor fi duși în arest în cursul zilei de vineri, după ce judecătorii au admis cererea procurorilor de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București.
Ancheta vizează atât responsabilitățile individuale ale celor trei, cât și modul în care Distrigaz și firma de verificări au gestionat sesizările primite de la locatari înainte de explozie.
Procurorii au dispus punerea sub acuzare a companiei de gaze pentru distrugere din culpă, invocând faptul că nu a trimis la timp o echipă de intervenție pentru a lua măsuri de siguranță, deși locatarii au reclamat miros de gaz.
Anchetatorii susțin că societatea nu a întreținut sistemul de distribuție a gazelor în condiții de siguranță, ceea ce ar fi contribuit la acumularea de gaz și la producerea deflagrației.
În cazul angajatului societății, ancheta reține că, în data de 16 octombrie 2025, între orele 07:54 și 09:19, acesta s-a deplasat la imobilul din strada Vicina, în baza unei sesizări privind miros de gaze, însă nu a identificat corect tipul de defect și nu a luat măsurile necesare pentru punerea în siguranță a sistemului.
De asemenea, acesta nu a informat superiorii ierarhici pentru a decide o metodă de intervenție eficientă, fapt care, potrivit procurorilor, a agravat riscul existent.
Firma de verificări, acuzată de neglijență gravă
În același dosar, compania de verificări și cei doi angajați ai acesteia sunt acuzați că nu au respectat obligațiile legale în momentul verificării instalației de gaze.
Potrivit anchetei, aceștia nu au anunțat imediat operatorul de distribuție după ce au constatat prezența scurgerilor de gaze și au părăsit zona înainte de eliminarea totală a gazelor din imobil și înainte de sosirea echipei de intervenție a Distrigaz.
Procurorii arată că tehnicienii ar fi trebuit să extindă controlul pe întreaga zonă unde exista posibilitatea infiltrării gazelor naturale, însă acest lucru nu s-a întâmplat, ceea ce a contribuit la acumularea fatală de gaz care a dus la explozie.
Explozia care a distrus blocul din Rahova
Deflagrația s-a produs în dimineața zilei de 17 octombrie 2025, într-un bloc de locuințe din cartierul Rahova, București, distrugând mai multe apartamente și provocând rănirea gravă a mai multor persoane.
O parte a imobilului s-a prăbușit parțial, iar zeci de familii au fost evacuate. Imaginile de la fața locului au arătat distrugeri masive, ferestre sparte și ziduri prăbușite, în timp ce echipele ISU București-Ilfov au intervenit cu zeci de pompieri, autospeciale și câini de căutare.



 
            
 
                 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								
















 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                 
		                