Emil Savin, omul care i-a dat mita lui Dumitru Buzatu în flagrantul organizat de DNA, a rupt tăcerea şi, în acelaşi timp, a şoat. El susţine cu nu l-a denunţat pe preşedintele CJ Vaslui.
De fapt, plângerea omului de afaceri a fost la adresa expertului.
Care este istoricul anchetei?
Savin spune că el nu l-a denunțat pe președintele Consiliului Județean Iași, Dumitru Buzatu, ci pe expertul care ceruse 700.000 de lei ca să-și contrazică propria expertiză.
Este vorba despre Radu Judele, cel care a făcut expertiză tehnică a lucrărilor la „drumul strategic Bârlad-Laza-Codaeşti” pentru care Buzatu a primit mita.
„Povestea a plecat în 2021, de la niște lucrări, spuneau ei, neconforme (…) La momentul respectiv s-a cerut o expertiză, care s-a şi realizat, până la urmă. Eu am cerut o contraexpertiză. Ei n-au vrut, au zis că acea contraexpertiză trebuie făcută de același expert (care a făcut prime expertiză). Mie mi s-a părut cam dubios, le-am spus că nu cred că e corect.
Cei de la Consiliu (Consiliul Județean Vaslui, n.r.), dl. director Toma și alții de acolo, au zis să facem cu același expert. L-am contactat pe expert şi l-am întrebat: ‘E corect, tot tu centrezi, tot tu dai cu capul?’ și mi-a spus că e corect, că doar el poate face expertiza. ‘Faci contract cu mine și-ți fac contraexpertiza’, mi-a zis el.
Am contractat avocații mei și mi-au zis: ‘E ceva cusut cu ață ală. Dacă faci asta, e mită ascunsă și te duci la bulău’ (la pușcărie, n.r.).
Ăsta a fost denunțul pe care l-am făcut eu, nu l-am denunțat pe Buzatu, l-am denunțat pe expert, expertiza respectivă. Şi m-am dus cu acea expertiză la domnii de la DNA şi le-am spus chestia respectivă.
De atunci, am intrat în ascultare (a fost pus sub interceptare, n.r.) şi a ieşit toată panarama asta. Nu l-am denunţat pe Buzatu, ci pe domnul expert (…) N-am avut încotro şi a trebuit să fac ce am făcut.
Nu îmi pare rău (…) Am fost pe lângă faliment de vreo doi-trei ani de zile, m-am împrumutat de bani să-mi plătesc dările la stat, iar banii mei au stat în vistieria Consiliului Judeţean sau unde au stat (…)”, a spus Emil Savin la o televiziune de știri.
Buzatu şi expertul, reţinuţi pentru 30 zile
Sâmbătă, 23 septembrie, Tribunalul Vaslui a dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile pe numele președintelui CJ Vaslui. Acesta a fost și exclus din PSD, împreună cu fosta soție. Totodată, fiul său, Tudor Buzatu, a demisionat din funcția de Secretar de Stat la Guvern.
A mai fost reținut un suspect, în persoana lui Radu Judele, expert acuzat de luare de mită și trafic de influență, ulterior arestat preventiv.




















