Emisarul lui Trump a fost primit de Vladimir Putin la Kremlin, în contextul negocierilor tensionate privind războiul din Ucraina. Vizita are loc după ce Trump a transmis un mesaj ferm Moscovei pe Social Truth. Președintele american cere Rusiei să acționeze urgent în privința unui acord de pace. Negocierile americano-ruse sunt într-un punct mort, iar răbdarea liderului republican pare epuizată. În spatele ușilor închise, Trump ar pregăti noi sancțiuni împotriva Moscovei.
Emisarul lui Trump se întâlnește cu Putin pentru a treia oară
Emisarul lui Trump, Steve Witkoff, s-a aflat din nou la Kremlin vineri, 11 aprilie 2025. Este a treia întâlnire directă dintre reprezentantul președintelui american și liderul de la Moscova.
Vizita lui Witkoff are loc într-un moment tensionat, marcat de stagnarea negocierilor de pace dintre Rusia și Ucraina. În cadrul acestei întrevederi, cei doi au abordat ideea unui armistițiu și a unei soluții negociate pentru încheierea conflictului.
Putin i-a transmis emisarului preocupările Moscovei legate de Ucraina și refuzul rușilor de a accepta condițiile impuse de Washington. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a afirmat că întâlnirea nu va aduce rezultate spectaculoase, ci doar un schimb de opinii detaliat.
În acest timp, Trump continua să critice războiul din Ucraina, afirmând că „acest conflict nu ar fi existat dacă el ar fi fost președinte”. Mesajele sale sunt publicate frecvent pe platforma Social Truth.
Trump transmite un mesaj dur: „Rusia trebuie să se pună în mișcare”
Donald Trump a publicat vineri un mesaj direct adresat Kremlinului.
„Rusia trebuie să se pună în mişcare” în privinţa unui acord de pace, a scris Trump pe Social Truth.
„Prea mulți oameni mor, mii pe săptămână, într-un război teribil și fără sens – Un război care nu ar fi trebuit să se întâmple niciodată și nu s-ar fi întâmplat dacă aș fi fost președinte” este mesajul transmis de republican.
Trump consideră că Moscova tergiversează procesul de pace, în timp ce pierderile umane se acumulează. Trump susține că războiul nu s-ar fi declanșat sub conducerea sa și cere acțiuni imediate.
Tonul mesajului sugerează o presiune sporită asupra echipei de negociatori ai Kremlinului. În culise, consilierii republicani pregătesc o serie de noi sancțiuni în cazul în care Rusia nu va accepta un acord de încetare a focului până la sfârșitul lunii aprilie.
Oficiali din Partidul Republican confirmă că Trump vrea să accelereze negocierile. Presiunile din Congres cresc, iar secretarul de stat Marco Rubio a avertizat asupra răbdării limitate a administrației republicane.
Kremlinul joacă defensiv: fără așteptări mari de la negocieri
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a confirmat că întâlnirea cu Witkoff nu va produce schimbări imediate. Nu este de așteptat vreun progres semnificativ sau vreun acord formal.
„Witkoff, ca reprezentant special al lui Trump, va aduce ceva pentru Putin de la preşedintele său. Putin îl va asculta. Conversaţia va continua asupra diferitelor aspecte ale reglementării ucrainene”, a afirmat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, citat de RIA Novosti, potrivit Agerpres.
„Nu trebuie să ne aşteptăm la progrese. Există un proces de normalizare a relaţiilor şi de căutare a unei baze pentru demararea unui proces de pace privind Ucraina”, a spus el.
„Părţile îşi comunică poziţiile”, a insistat el, menţionând că întâlnirea dintre Putin şi Witkoff va dura cât va fi nevoie.
Discuțiile s-au axat pe prezentarea pozițiilor oficiale ale celor două părți. Moscova insistă că propunerile SUA nu abordează cauzele profunde ale conflictului din Ucraina.
Peskov a declarat că „există un proces de normalizare și se caută o bază pentru negocieri reale”. Totodată, el a subliniat că dialogul continuă „minuțios”, fără grabă și fără presiune oficială.
Analiștii politici consideră că Kremlinul vrea să câștige timp. Moscova este afectată de sancțiunile economice și presiunile interne, dar preferă o soluție favorabilă decât una rapidă.
Între timp, armata rusă continuă bombardamentele în estul Ucrainei. Cel mai recent atac a vizat orașul natal al președintelui Zelenski, Krivoi Rog, unde au murit peste 20 de persoane, inclusiv nouă copii.
Bombardamentele Rusiei continuă: civililor, principalele victime
Atacul din Krivoi Rog a stârnit indignare internațională. Deși Moscova susține că a lovit o locație militară, racheta Iskander a nimerit un teren de joacă. Printre victime, se aflau și copii aflați în recreație.
Ministerul rus al Apărării a declarat că ținta era un restaurant unde s-ar fi aflat oficiali militari ucraineni și occidentali. Însă Statul Major ucrainean susține că era vorba de o întâlnire civilă cu specialiști în coafură.
„Dacă nu se va ajunge la o încetare a focului până la sfârşitul lunii, Donald Trump ar putea impune sancţiuni suplimentare Rusiei, fie prin ordin executiv, fie cerând Congresului să adopte o nouă legislaţie privind sancţiunile”, a declarat pentru Axios o sursă familiarizată cu această problemă, relatează Antena3 CNN.
Informațiile sunt contradictorii, iar mass-media din ambele tabere prezintă versiuni diferite ale evenimentului. Cu toate acestea, impactul uman rămâne devastator, iar tensiunile cresc.
În acest context, eforturile diplomatice par departe de un rezultat concret. Lipsa de încredere între părți rămâne o problemă majoră, iar războiul se prelungește cu pierderi continue de vieți omenești.
Eșecul discuțiilor de la Istanbul și amenințarea noilor sancțiuni
Întâlnirea de la Kremlin vine la doar o zi după eșecul consultărilor americano-ruse de la Istanbul. Negocierile purtate de diplomați de rang înalt nu au dus la niciun acord privind un armistițiu.
Săptămâna trecută, Witkoff a avut o întrevedere la Washington cu Kirill Dmitriev, trimisul personal al lui Putin. Scopul: deblocarea impasului diplomatic și reluarea comunicării directe.
Fără un progres clar, Trump ar putea cere Congresului impunerea unor sancțiuni suplimentare. Printre măsuri se numără restricționarea tranzacțiilor financiare, limitarea exporturilor către Rusia și interdicții de viză pentru oficialii de la Moscova.
Viceministrul rus de externe, Serghei Riabkov, a respins propunerile americane. El a declarat că acestea nu reflectă realitatea geopolitică și ignoră interesele legitime ale Federației Ruse.
Această poziție închide ușa unui compromis imediat. Ambele părți par blocate în propriile perspective, iar o soluție diplomatică devine tot mai improbabilă în viitorul apropiat.
Sursa foto: Arhivă




















