Home » Sport » FCSB își continuă drumul în Europa League! a învins-o cu 3-0 pe Shirak

FCSB își continuă drumul în Europa League! a învins-o cu 3-0 pe Shirak

fcsb, Europa League,

FCSB a trecut cu 3-0 de Shirak, din Armenia și merge în turul 2 preliminar al Europa League. Luni roș-albaștri își vor afla următoarea adversară.

FCSB nu a întâmpinat mari probleme în meciul de pe Arena Națională. Oaspeții au avut două șanse uriașe la începutul partidei prin Mory Kone și Uros Nenadovic. Darius Olaru a marcat în minutul 34, iar echipa lui Gigi Becali a intrat în avantaj la vestiare. După pauză, armenii au mai avut câteva faze periculoase. Coman a obținut un penalty în minutul 63, transformat de Tănase. Alexandru Buziuc a fost cel care a stabilit scorul final, 3-0. Shirak venise pregătită pentru întâlnirea din această seară. Doar pentru meciul din Europa League cu FCSB, armenii au împrumutat mai mulți jucători de la Ararat, campioana ultimelor două sezoane. Cele două cluburi au convenit să se sprijine în cupele europene.

FCSB își află luni adversara

Luni are loc tragerea la sorți, iar FCSB își va afla adversara din turul doi preliminar Europa League. Anul acesta preliminariile se joacă într-o singură manșă, din cauza pandemiei de COVID – 19. În turul doi preliminar Europa League sunt 74 de echipe. Acestea se vor împărți în cinci grupe, cu câte 10 echipe. Acestora li se adaugă încă două grupe cu câte 12 formații. Românii vor fi cap de serie. Echipele pe care ar putea să le întâlnească sunt următoarele: Hibernians, Servette, Bala Town, Ventspils, Olimpija Ljubljana, Lokomotivi Tbilisi. Bodø/Glimt, Borac Banja Luka, Teuta Durrës, Piast Gliwice, Hammarby. ȚSKA Sofia, Lokomotiv Plovdiv, Lincoln Red Imps, Kaysar Kyzylorda. Viking Stavanger, NK Osijek sau OFI Heraklion.