Home » Sport » FCSB, out din Europa! Dezastru total la echipa de pe ultimul loc din Liga I

FCSB, out din Europa! Dezastru total la echipa de pe ultimul loc din Liga I

FCSB, out din Europa

FCSB, out din Europa! Românii au pierdut 0-1 meciul retur cu Vitoria Guimaraes, din play-off-ul Europa League.

Echipa lui Gigi Becali s-a concentrat pe cupele europene ajungând astfel pe ultimul loc în Liga I. Planurile s-au năruit însă, în această seară. FCSB a pierdut meciul din Portugalia cu 0-1. În tur scorul fusese egal 0-0. Bogdan Vintilă a decis să înceapă meciul din play-off-un Europa League fără Gnohere și Adi Popa. În minutul 2 a fost prima mare ocazie a portughezilor, Rodrigues Pepe a șutat, însă mingea a fost salvată de Bălgrădean! Balonul a ajuns apoi la Duarte care a ratat. 20 de minute mai târziu Lucian Cristea a irosit o ocazie. Până la pauză, Vitoria Guimaraes a mai ratat de câteva ori. După pauză portughezii au obținut un penalty, iar Tapsoba a marcat fără probleme în minutul 52. Ocaziile au continuat la poarta lui Bălgrădean, dar scorul a rămas neschimbat. În prelungiri, Cristea a ratat incredibil, iar FCSB părăsește Europa.

“Acum nu mai am ce să fac. Nu mai dau vina pe nimeni, eu sunt vinovat. Așa slab nu am jucat niciodată. Dar eu o să-i întreb pe ei ce fac, că sunt jucători scumpi care iau salarii mari. Acum să se concentreze pe campionat. Unii ar trebui să se lase. Asta va fi bugetul pe care îl vom avea, cât am câștigat din meciurile astea și de la televiziuni. Poate mai dau și eu un million și atât. Asta e. Nu o să pot să le dau mai mulți bani”, a declarant Gigi Becali, la PRO X.

În cazul unei calificări în grupele Europa League, în conturile celor de la FCSB ar fi intrat aproximativ 10 milioane de euro.

„Au scăpat ușor. Puteau să primească mai multe goluri”, a declarat Dumitru Dragomir, la Digi Sport.

#UEL #vitoriafcsb Roș-albaștrii au ajuns la stadionul din Guimaraes, unde o vor întâlni, în această seară, pe Vitoria SC.

Publicată de FCSB pe Joi, 29 august 2019

CFR singura echipă românească în Europa

Vineri, campioana României își va afla adversarele din grupe. CFR este prezentă în urna a 4-a, având un coeficient foarte mic.