Home » Sport » Honved – U Craiova 0-0! Nicușor Bancu a fost cusut chiar pe teren

Honved – U Craiova 0-0! Nicușor Bancu a fost cusut chiar pe teren

Honved - U Craiova 0-0

Oltenii au încheiat fără gol partida de la Gyor, dar marile ocazii le-au aparținut.

Honved – U Craiova 0-0, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League. Meciul a avut mai multe faze controversate și de-a dreptul șocante, ungurii jucând foarte dur. Acka a fost lovit de Ivan Lovric, în minutul 17, la un corner al gazdelor. Fundaşul ivorian s-a ales cu arcada spartă şi a avut nevoie de îngrijiri medicale. Arbitrul scoţian Kevin Clancy a acordat fault pentru Craiova, dar Lovric nu a primit niciun avertisment, deşi reluările au arătat clar, că jucătorul lui Honved a fost vinovat.

” În prima repriză Honved trebuia să aibă un cartonaș roșu, la faza cu Acka. Nu l-am înțeles pe arbitru. A așteptat și abia după i-a dat galben, deci a recunoscut că a avut loc o ilegalitate și că a greșit. Prima repriză a fost foarte dură. Au jucat foarte urât”, a declarat Sorin Cârțu la Digi Sport.

Nicușor Bancu a fost cusut chiar pe teren

În minutul 26, Nicuşor Bancu a fost umplut de sânge. S-a ales cu arcada spartă, după duelul cu N’Gog. Meciul a fost întrerupt câteva minute, iar jucătorul oltenilor a fost cusut chiar pe teren şi a putut să continue meciul. Arbitrul nu a dat nici de data aceasta niciun avertisment și a lăsat meciul să continue. Universitatea, a avut un început de repriză bun. Vătăjelu a ratat de două ori. Bărbuţ a ratat şi el o ocazie mare în minutul 72. În ultimul minut craiovenii puteau da lovitura, dar Kelic a reluat peste poartă. Honved – U Craiova 0-0, iar salificarea în turul trei preliminar din Europa League, se va decide în Bănie. Meciul retur are loc pe 1 august. Dacă trece de Honved, Universitatea o va întâlni pe AEK Atena în turul al treilea preliminar. Primul meci ar avea loc în Bănie, pe 8 august.