Respingerea candidaturii lui Călin Georgescu a generat reacții în spațiul public, iar unul dintre cei care au comentat această situație este Ilie Bolojan. Acesta a subliniat importanța respectării deciziei Curții Constituționale a României (CCR), subliniind că orice altă abordare ar duce la pierderea ordinii și stabilității în stat.
„Cred că avem o decizie a CCR, pe care nu putem decât să o respectăm, pentru că altfel nu mai există niciun fel de ordine în stat. Mai avem o zi de depunere a candidaturilor”, a declarat Ilie Bolojan, făcând referire la calendarul electoral și la implicațiile juridice ale hotărârii Curții Constituționale.
Ilie Bolojan, prima reacție după respingerea candidaturii lui Călin Georgescu
În contextul dezbaterilor privind strategiile de apărare ale României, Ilie Bolojan a subliniat că actualele măsuri sunt suficiente și că orice formulă menită să întărească securitatea națională este binevenită.
„În ceea ce privește strategiile care să ducă la consolidarea apărării țării noastre, cred că orice formulă este bună, însă ce avem în momentul de față, cred că sunt suficiente”, a precizat acesta.
Declarațiile sale vin într-o perioadă în care politica de apărare și securitate a României este un subiect de interes major, mai ales în contextul tensiunilor geopolitice și al angajamentelor asumate în cadrul NATO și al Uniunii Europene.
Un alt aspect esențial subliniat de Ilie Bolojan este necesitatea unei coordonări între principalele instituții ale statului atunci când sunt luate decizii importante la nivel european. Acesta a punctat că, înaintea unei ședințe a Consiliului European care va influența România pe termen lung, este obligatorie o consultare între Președinție și Guvern.
„Cred că este o chestiune de principiu ca atunci când urmează o ședință a Consiliului European care angajează România pe termen lung, pentru că sunt atât teme de apărare, diferite aspecte de genul acesta, este obligatorie o consultare între Președinție și Guvern. Luni avem fixată o ședință de consultare, să ne punem de acord pe aceste probleme”, a explicat Bolojan.
Această poziție reflectă nevoia unei coerențe în politica externă și de securitate a României, astfel încât țara să aibă o voce unitară în deciziile europene și transatlantice.
Gestionarea fondurilor destinate apărării
Referindu-se la resursele financiare alocate apărării, Ilie Bolojan a anticipat că vor exista două categorii de fonduri: cele care vor putea fi gestionate direct de fiecare stat pentru proiectele militare interne și cele integrate, care vor fi coordonate la nivel NATO.
„Anticipez că ar putea fi două categorii de fonduri, cele care pot fi gestionate de fiecare țară în parte, pentru proiecte care țin de structura armatei, și cele integrate, unde deciziile trebuie luate la nivelul NATO”, a explicat acesta.
Declarațiile lui Ilie Bolojan arată o viziune clară asupra modului în care România trebuie să gestioneze atât problemele interne legate de alegeri și deciziile CCR, cât și strategiile de apărare și securitate națională, având în vedere angajamentele internaționale ale țării.