O nouă tragedie ridică semne de întrebare în Penitenciarul Jilava. Florian B., un deținut repartizat pentru îngrijirea fostului deputat Nati Meir, a fost descoperit fără viață în baia celulei, la doar două zile înainte de moartea lui Laurențiu Duduianu, cunoscut ca Ciprian Pian. Cazul a fost încadrat de autorități ca moarte suspectă, iar ancheta este în desfășurare.
Încă o moarte suspectă la Jilava, înainte de decesul lui Ciprian Pian
Incidentul s-a petrecut joi, 5 iunie, în primele ore ale dimineții. Potrivit informațiilor inițiale, trupul neînsuflețit al lui Florian B. a fost găsit în jurul orei 06:45, în baia celulei în care era cazat împreună cu Nati Meir. Estimările preliminare indică faptul că decesul s-ar fi produs în jurul orei 03:00, iar primele concluzii ale medicilor legiști de la Institutul Național de Medicină Legală susțin ipoteza unei spânzurări.
Florian B., condamnat pentru furt calificat și înșelăciune, fusese repartizat să îl asiste pe Nati Meir în cadrul regimului special de detenție de care beneficiază fostul politician, în vârstă de peste 70 de ani. Meir, care a fost extrădat în România din Grecia la sfârșitul anului trecut, are probleme medicale și un istoric juridic complex, potrivit RTV.
Îngrijitorul lui Nati Meir, găsit spânzurat în celulă
După perioada de carantină petrecută la Penitenciarul Rahova, unde a fost cazat singur într-o celulă dotată cu pat medicalizat, Nati Meir a fost transferat la Jilava. Acolo i-a fost alocat un coleg de celulă care avea atribuții de îngrijire personală – în acest caz, Florian B. Această repartizare fusese motivată de starea de sănătate precară a lui Meir, dar și de obligațiile statului român, asumate în contextul extrădării, privind condițiile speciale de detenție.
Moartea lui Florian B. a ridicat imediat suspiciuni, mai ales în contextul apropierii temporale de un alt deces cu ecouri mediatice majore: cel al lui Laurențiu Duduianu, alias Ciprian Pian, membru marcant al clanului Duduianu. Pian a murit pe 7 iunie, la două zile după moartea lui Florian B., tot în Penitenciarul Jilava.
Investigații în ambele cazuri
Potrivit informațiilor obținute din surse judiciare, în cazul lui Ciprian Pian, ancheta vizează un posibil infarct miocardic care nu ar fi fost tratat la timp. Se investighează dacă personalul penitenciarului a acționat cu celeritate în acordarea primului ajutor și dacă echipamentul medical necesar era disponibil. În ambele cazuri au fost deschise dosare de moarte suspectă.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Cornetu a preluat ancheta și în cazul lui Florian B., iar polițiștii fac cercetări pentru a stabili dacă este vorba despre o sinucidere, o neglijență sau alte circumstanțe care ar putea fi relevante. O ipoteză investigată este și posibilitatea unei presiuni psihice sau fizice exercitate asupra deținutului, în condițiile în care Florian B. nu ar fi prezentat semne vizibile de depresie severă, potrivit colegilor săi de detenție.
Sursa foto: Arhivă