Home » Sport » Napoli, lecție pentru campioni! Chiricheș lăudat de italieni!

Napoli, lecție pentru campioni! Chiricheș lăudat de italieni!

Napoli învinge campioana

Napoli, lecție pentru campioni! Vlad Chiricheș a fost unul dintre cei mai buni jucători, în meciul cu Liverpool. Napoli a umilit-o pe campioana Europei într-un meci amical. Italienii s-au împus cu scor de neprezentare, 3-0. Atmosfera a fost incendiară, 60.000 de suporteri asistând la partida jucată în Scoția la Edinburgh. Insigne, Milik și Younes au marcat pentru italieni. Liverpool a avut în teren toate vedetele. Doar Alisson, Mane şi Salah mai sunt în vacanță după ce au participat la Cupa Africii pe naţiuni și Copa America. Vlad Chiricheş a stat pe banca de reserve a lui Napoli în prima repriză. După pauză, Carlo Ancelotti l-a trimis în teren. După meci presa din Italia l-a lăudat pe românul de 29 de ani și i-a acordat nota 6,5.

Revenire spectaculoasă a lui Chiricheș

Chiricheș este la al doilea meci după revenirea pe teren. A jucat și împotriva celor de la Cremonese (3-3). Românul s-a accidentat în aprilie într-un meci din campionat și a avut nevoie de o perioadă de recuperare. În această vară au fost mai multe zvonuri potrivit cărora, Vlad Chiricheș ar fi urmat să plece de la echipă. Acum, Aurelio De Laurentiis, președintele celor de la Napoli a anunțat că nu va renunța la internaționalul român.

„Am acceptat plecarea lui Raul Albiol. El ne-a cerut transferul încă de acum doi ani, dar l-am convins atunci să rămână. Am putut să îi dăm drumul pentru că îi avem pe Vlad Chiriches, Nikola Maksimovic şi Sebastiano Luperto, care au crescut mult în valoare în ultimul sezon”, a spus oficialul napoletan.

Vlad Chiricheș a jucat în 48 de meciuri, și a marcat 4 goluri. Este la acest club de 4 ani iar acum cota lui este de 4,5 milioane de euro.