Meteorologii de la AccuWeather au actualizat prognoza pentru vara anului 2026 și indică un posibil scenariu neobișnuit pentru luna iulie în România, în special pentru zona Capitalei. După un început de vară considerat relativ echilibrat, cu perioade alternante de temperaturi normale și episoade de instabilitate atmosferică, specialiștii anticipează o evoluție atipică a vremii în a doua lună de vară.
Ce anunță meteorologii AccuWeather pentru iulie?
În mod obișnuit, iulie este cunoscută drept „luna lui Cuptor”, perioadă în care Bucureștiul se confruntă frecvent cu valuri de caniculă și temperaturi care depășesc constant 35 de grade Celsius. În ultimii ani, astfel de episoade de căldură extremă au devenit aproape o regulă. Totuși, estimările pentru 2026 arată o abatere de la acest tipar, cu o vreme mult mai instabilă decât în mod obișnuit.
Conform prognozei, luna iulie ar putea fi marcată de numeroase episoade de instabilitate atmosferică, cu ploi frecvente, furtuni și perioade în care temperaturile rămân sub media obișnuită a sezonului. În locul valurilor de caniculă, Bucureștiul ar putea experimenta o succesiune de zile mai răcoroase, iar în anumite intervale valorile termice ar putea fi chiar mai scăzute decât cele înregistrate în luna iunie a aceluiași an.

Specialiștii nu indică, în această prognoză preliminară, apariția unor episoade de caniculă severă, ceea ce ar reprezenta o situație neobișnuită pentru mijlocul verii. Astfel, vara anului 2026 ar putea avea un caracter mai degrabă moderat, cu o atmosferă apropiată de începutul de toamnă sau de o primăvară prelungită, decât de sezonul torid specific României.
Pentru București, evoluția temperaturilor ar urma un tipar variabil: începutul lunii iulie ar putea aduce maxime de până la aproximativ 34 de grade Celsius, însă ulterior valorile ar intra pe un trend descendent, coborând sub pragul de 30 de grade în mai multe perioade. Această alternanță între scurte episoade mai calde și intervale răcoroase ar putea defini întreaga lună, oferind un contrast puternic față de verile tipice din ultimul deceniu.
Cum va fi vremea în vara lui 2026
Pe baza tendințelor climatice și a prognozelor sezoniere de tip estimativ (cum sunt cele publicate de servicii precum AccuWeather), vara lui 2026 în România ar putea fi una mai „amestecată” decât verile clasice din ultimii ani.
În locul unui sezon dominat constant de caniculă, scenariile actuale indică o vară cu variații mai mari de temperatură și cu episoade frecvente de instabilitate atmosferică. Asta înseamnă alternanță între zile călduroase și perioade cu ploi, furtuni sau răciri temporare, mai ales în lunile iunie și iulie.
Iunie ar putea debuta relativ normal, cu temperaturi specifice începutului de vară, dar cu episoade de ploi și fenomene de instabilitate mai dese decât în mod obișnuit. În iulie, în locul valurilor persistente de caniculă, sunt prognozate perioade mai variabile, cu episoade de căldură scurtă urmate de răciri și precipitații. August ar putea rămâne cea mai stabilă lună, dar chiar și atunci pot apărea întreruperi ale perioadelor foarte calde.
Pentru București, acest tip de evoluție ar însemna mai puține zile consecutive de caniculă și o vară mai „fragmentată”, în care temperaturile maxime ar urca uneori spre 32–34°C, dar ar fi adesea întrerupte de fronturi de aer mai rece și furtuni de vară. Pe scurt, vara lui 2026 nu pare neapărat rece, dar nici extrem de toridă constant: mai degrabă o combinație de episoade de căldură și perioade instabile, cu o vreme mai schimbătoare decât media ultimilor ani.






















