Redactia.ro

Romsilva, reacție halucinantă după valul de critică. A oferit primă de pensionare de 100.000 de euro unui fost director

Romsilva sursa - pixabay

Recent, Romsilva a fost subiectul criticilor pentru acordarea unei prime de pensionare de 100.000 de euro unuia dintre directorii săi. Cu toate acestea, Administrația Națională a Pădurilor a clarificat că acesta a fost un caz excepțional, iar după impozitare, directorul a mai rămas cu suma de 58.000 de euro.

Romsilva a mai recunoscut că media primelor de pensionare este de aproximativ 90.000 de lei, echivalentul a aproximativ 18.000 de euro. Mai mult, compania a declarat că bugetul pentru primele de pensionare a fost redus cu 60% în 2024 și a fost eliminat începând cu 1 ianuarie 2025.

Reacția Romsilva la bonusul de pensionare în valoare de 100.000 de euro

Romsilva a subliniat că beneficiarii acestor prime de pensionare plătesc toate impozitele și contribuțiile legale, la fel ca orice alt venit salarial. Compania a mai clarificat că prima de aproximativ 500.000 de lei prezentată în spațiul public este, de fapt, o sumă netă de 290.000 de lei după impozitare și este un caz excepțional. Mai mult, Romsilva a declarat că media primelor de pensionare acordate angajaților săi în ultimii doi ani este de aproximativ 90.000 de lei, echivalentul a aproximativ 18.000 de euro.

„Beneficiarul plătește, pentru aceste sume, toate taxele, impozitele și contribuțiile legale, ca orice alt venit salarial. Precizăm că bonusul de circa 500 mii lei prezentat în spațiul public ca fiind încasat la pensionarea unui angajat al Romsilva, este de fapt în cuantumul sumei de 290 mii lei (net) după impozitare și este un caz excepțional”, se arată în comunicatul transmis.

„Media bonusurilor acordate în ultimii 2 ani celor 1.267 de angajați care s-au pensionat este de 90 mii lei, sumă netă. Conform principiilor transparenței instituționale, sumele destinate plății bonusurilor la care s-a făcut referire în spațiul public au fost menționate în Bugetul de venituri și cheltuieli pe anul 2024 al Regiei Naționale a Pădurilor-Romsilva, supus dezbaterii publice de către Autoritatea Publică Tutelară și aprobat prin Hotărârea de Guvern 316/2024”, a transmis Regia.

Conform Romsilva, prima de pensionare este prevăzută în legea din 1992 și a fost transpusă în contractul colectiv de muncă după negocierile cu sindicatele din silvicultură. Prima este acordată angajaților la pensionare, variind între 2 și 10 salarii brute, în funcție de vechimea în cadrul Administrației Naționale a Pădurilor. În prezent, managementul Romsilva este în procesul de modificare a Contractului Colectiv de Muncă.

„Precizăm că la înființarea sa, în anul 1991, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva avea 46.472 angajați, administrând circa 6,3 milioane hectare fond forestier, în timp ce la finalul anului 2023 erau angajate 14.189 persoane, regia administrând 3,12 milioane hectare proprietatea publică a statului și asigurând servicii silvice pentru alte circa 1,2 milioane hectare fond forestier aflate în alte forme de proprietate”, a mai precizat Romsilva.

Răspunsul Romsilva la criticile adresate

În replică la afirmațiile Ministerului Mediului conform cărora unele direcții ale Romsilva nu au profit sau sunt pe minus, Administrația Națională a Pădurilor a contrazis că a avut un profit brut cumulat de 792,65 milioane de lei între 2019 și 2023, din care a vărsat, în total, la bugetul de stat, 716,71 milioane de lei. Romsilva a mai evidențiat rolul său ca instituție autofinanțată, generând venituri din servicii silvice asigurate proprietarilor privați de păduri, în loc să se bazați pe finanțarea de stat.

Romsilva a mai oferit contextul situației sale actuale, declarând că la înființarea sa, în 1991, avea 46.472 de angajați, administrând aproximativ 6,3 milioane de hectare de fond forestier. Până la sfârșitul anului 2023, compania a redus numărul de angajați la 14.189, administrând 3,12 milioane de hectare de fond forestier public și asigurând servicii silvice pentru alte aproximativ 1,2 milioane de hectare de fond forestier aflate în alte forme de proprietate.

„Precizăm că la înființarea sa, în anul 1991, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva avea 46.472 angajați, administrând circa 6,3 milioane hectare fond forestier, în timp ce la finalul anului 2023 erau angajate 14.189 persoane, regia administrând 3,12 milioane hectare proprietatea publică a statului și asigurând servicii silvice pentru alte circa 1,2 milioane hectare fond forestier aflate în alte forme de proprietate”, a mai precizat Romsilva.

adsmedia.ro - Ad Network
Motocoasa Electrica Cu Acumulator
Cantar Smart Cu Aplicatie
Lampa Solara LED SIKS Cu Telecomanda
Lanterna de cap LED SIKS, Profesionala, Incarcare USB
Ghirlanda Luminoasa Decorativa SIKS
Feliator multifunctional EDAR® manual, 8 setari de grosime, alb/gri
Etichete: