Home » Știri » Roland Garros 2019. Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală

Roland Garros 2019. Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală

Roland Garros 2019. Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală  la scurt timp după ce a făcut instrucţie cu Iga Swiatek, scor 6-1, 6-0.

Potrivit ProSport.ro. românca o va înfrunta, în sferturi, pe Amanda Anisimova (51 WTA), iar Simona îi va cere Irinei Begu câteva sfaturi.

Irina Begu a părăsit, sămbătă, turneul de la Roland Garros, eliminată de adversara Simonei Halep din sferturi.

Amanda Anisimova, de 17 ani, a învins-o pe Irina Begu, cu 7-6, 6-4, după o oră și 41 de minute de joc.

Simona Halep vs Amanda Anisimova

Una dintre cele mai promiţătoare jucătoare din circuitul feminin a întâlnit-o, luni, în optimi, pe tenismena Aliona Bolsova Zadoinov, din Spania.

Sportiva în SUA a câştigat aproape la fel de lejer precum Simona Halep.

Anisimova a cedat doar trei game-uri şi a jucat doar cu aproximativ 20 de minute mai mult decât Halep.

Sportiva din SUA a învins-o pe Aliona Bolsova Zadoinov cu 2-0, scor 6-3, 6-0.

Amanda Anisimova scrie o filă din istoria acestui mileniu la Paris: este cea mai tânără jucătoare de la Martina Hingis încoace ajunsă în săptămâna a doua a French Open-ului.

Tenismena din America este prima într-un clasament al jucătoarelor sub 18 ani în topul WTA.

Aceasta a ajuns în sferturile turneului Roland Garros. După ce a ajuns până în optimile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

În aprilie 2019 a câştigat primul trofeu WTA din carieră, la Bogota.

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

Simona Halep a câştigat uşor meciul din optimile turneului de Grand Slam Roland Garros în faţa jucătoarei din Polonia Iga Swiatek.

Scorul meciului a fost 6-1, 6-0, după doar 45 de minute de joc.

Jucătoarea din Constanţa s-a impus în primul set în 26 de minute. După ce a condus cu 5-0 la game-uri, fostul lider mondial a pierdut un game.

Însă, Simona Halep și-a revenit și a încheiat primul act cu un break, scor 6-1.

În setul al doilea Simona nu a mai pierdut niciun game. Jocul s-a terminat cu 6-0 și s-a calificat în sferturile competiției de la Paris.

Simona Halep e în mare formă la Roland Garros 2019 şi îşi păstrează statutul de favorită la cucerirea celui de-al doilea trofeu consecutiv la turneul francez.