Home » Sport » România – Suedia 22 – 34! Dezastru total pentru tricolore !

România – Suedia 22 – 34! Dezastru total pentru tricolore !

Romania-Suedia

România – Suedia 22-34. Tricolorele au pierdut și al doilea meci din grupa principală de la Campionatul Mondial de Handbal din Japonia.

România s-a văzut condusă din primele minute. În minutul 16, tricolorele au reușit prima dată să egaleze, 6-6, după reușita lui Seraficenau. Apoi, nordicele au început să se distanțeze, iar la pauză scorul a fost 14-9, pentru Suedia. Nici în repriza a doua româncele nu și-au revenit. Nu au avut practic nicio șansă, iar la final au pierdut la o diferență de 12 goluri. După rezultatele din grupa principală, România nu mai pot ajunge în semifinalele, dar nici pe locul 3. România nu poate termina Modialul nici măcar între primele 6. Mâine se joacă, ultimul meci din grupă, de la ora 11.30, cu echipa țării gazdă, Japonia.

România a participat la toate campionatele mondiale de handbal

România este singura naţiune care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial. Are în palmares trei titluri, unul la handbal în şapte (1962) şi două la handbal în 11 (1956 şi 1960). Două medalii de argint (1973 şi 2005), precum şi una de bronz (2015). Campionatul Mondial din 2019, a 24-a ediţie, reprezintă şi criteriu de calificare la Jocurile Olimpice din 2020, care se vor desfăşura tot în Japonia. Doar medalia cu aur la CM va ajunge direct la Jocurile Olimpice.