Home » Știri » România – Ucraina 3-0. Meci memorabil făcut de naționala lui Iordănescu la Munchen

România  a învins cu 3-0 pe Ucraina în primul meci de la Euro. Stanciu, Răzvan Marin și Drăguș au marcat golurile tricolori. Pentru naționala urmează meciul cu Belgia, de sâmbătă. Cu cele trei puncte obținute în partida cu ucrainenii, tricolorii au șanse mari la calificare.

Desfășurarea meciului România – Ucraina 3-0:

Minutul 1. A început partida

Minutul 8. Prima ocazie pentru națională. Șutul lui Florinel Coman este reținut de Lunin.

Minutul 28. Stanciu deschide scorul pentru România.

Minutul 45+2. Pauză la Munchen. România conduce pe Ucraina cu 1-0.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 50 – Gooool România. Răzvan Marin marchează golul doi pentru România.

Minutul 55: Un nou goool marcat de Romania la Munchen. Drăguș marchează golul trei.

Minutul 94: Finalul meciului. România câștigă primul joc cu Ucraina, 3-0.

Știrea inițială

România începe astăzi Campionatul European de fotbal din Germania. Naționala lui Edi Iordănescu va întâlni în primul meci, la Munchen, pe Ucraina. Partida va LIVE pe www.redacția. ro, de la ora 16 00.

Update 14:50: Echipa de start a României: Niță  – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – Marius Marin, Rzăvan Marin – Coman, Stanciu, Denis Man – Drăguș. Edi Iordănescu a făcut o schimbare de ultim moment, în locul lui Mihăilă fiind introdus Florinel Coman.

Ucraina: Andriy Lunin – Yukhym Konoplya, Ilya Zabarnyi, Mykola Matvienko, Oleksandr Zinchenko – Mykola Shaparenko, Taras Stepanenko, Georgiy Sudakov -Viktor Tsygankov, Artem Dovbyk, Mykhaylo Mudryk

40 000 de români sunt deja în Bavaria, pe străzi, unde petrec de două zile. Tricolorii vor juca în a doua partidă din grupă, cu Belgia, sâmbătă, la Koln, iar în ultimul joc, cu Slovacia la Frankfurt.

Fotbaliștii naționalei vor fi încurajați și de familie. Mama lui Alibec este deja la Munchen unde se pregătește intens  pentru meci.

Și Gică Hagi va fi în tribune la Munchen, unde îl va susține pe Ianis Hagi.

Edi Iordănescu va începe cel mai probabil cu Niță  – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – Marius Marin, Rzăvan Marin – Mihailă, Stanciu, Denis Man – Drăguș.

Rămâneți pe www.redacția.ro unde va fi LIVE meciul și veți afla cele mai noi și importante știri despre echipa națională.