Home » Știri » Sebastian Vettel, prima victorie în acest an! A câștigat MP de la Singapore

Sebastian Vettel, prima victorie în acest an! A câștigat MP de la Singapore

Sebastian Vettel, prima victorie în acest an

Sebastian Vettel, pilotul celor de la Ferrari a obținut prima victorie din 2019, după ce a câștigat Marele Premiu de la Singapore, a 15-a cursă din acest sezon.

Sebastian Vettel l-a devansat pe coechipierul său Charles Leclerc, care plecase din pole position. Locul trei i-a revenit olandezului Max Verstappen de la Red Bull. Liderul clasamentului mondial Lewis Hamilton a terminat cursa din Singapore doar pe locul 4. Vettel a avut o strategie mai bună decât cea a coechipierului său. A intrat la boxe mai devreme pentru schimbul de pneuri, iar apoi nu a mai putut fi depășit. Charles Leclerc a condus cursa până în turul 21, când a intrat la boxe. Este pentru prima data în acest sezon când ambii piloți ai lui Ferrari prind podiumul. Chiar dacă liderul clasamentului, britanicul Hamilton a terminat doar pe 4, poziția sa nu a fost afectată.